Oprah Winfrey’in Başarısızlık Hikayesi

Hazırlayan: Berk ÖZYILMAZ

Amerika’nın en ilham verici hikayelerinden birine sahip olan Oprah’ın hayatı aslında tam bir kâbus ile başlıyor. 9 yaşındayken amcasını taciziyle başlayan kâbus 14 yaşında hamile kalması ve evden kovulmasıyla tepe noktaya varıyor. Sonrası için Amerikan rüyasının vücut bulmuş hali diyebilir.

14 yaşında hamile bir kız olarak sokakta kalan Oprah, destek gruplarından yardım almak için devlet kurumlarına başvurdu fakat şanssızlık yakasını bırakmadı. Bu gruplarda ona yer kalmamıştı ve aradığı desteği bulamadı.

Tam umudunu kestiği bir zamanda annesinden ayrı yaşayan babasına ulaştı ve işlerin rengi değişti. Babasının desteği ile bir dönem huzura kavuşsa da doğum sırasında oluşan rahatsızlıklar yüzünden oğlunu kaybetti.

Bir süre bocalayan Oprah’ın gerçek medya kariyeri, henüz 17 yaşında genç bir kızken, Tennessee Eyalet Üniversitesi’nde okuduğu zamanlarda, yerel bir radyoda çalışmasıyla başladı.

Yerel medyada çalışırken, Nashville’deki WTVD-TV’nin, ilk siyahi kadın haber sunucusu olan Oprah, 1976’da WJZ-TV‘de altı haberlerinde yardımcı sunuculuk yapmak için, Baltimore‘a taşındı.

Daha sonra, WJZ-TV’de 14 Ağustos 1978’de yayına başlayan ve Richard Sher’in sunuculuğunu yaptığı, People Are Talking programında co-host olarak işe alınan Oprah, Dialing for Dollars’a da sunuculuk yaptı.

1983’te, çok ilgi çekmeyen yarım saatlik bir sabah talk şovu olan, AM Chicago’yu sunmak için Illinois eyaletindeki Chicago kentine yerleşen Oprah, işi devraldıktan sonra, ilk bölümü 2 Ocak’ta yayınlanan televizyon şovunu, birkaç ay içinde en alt sıralardan, Chicago’nun en yüksek izlenirlik oranına sahip televizyon programı haline getirerek, Phil Donahue’yı geride bıraktı.

Ulusal boyutlara ulaşan başarısı Winfrey’i, Stephen Spielberg’in yönetmenliğini yaptığı, 1985’de çekilen, The Color Purple filminde rol sahibi yaparken, bu rolü ona, Akademi Ödülleri’nde de “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” dalında adaylık getirdi.

Bu gelişme sonrasında, 8 Eylül 1986 tarihinden itibaren Winfrey’in şovu, ülke çapında, 120 kanalda, tam saat yayınlanmaya başladı ve isim değiştirerek, The Oprah Winfrey Show oldu.

Donahue’yı zaten yerel markette geçmiş olan Oprah, ülke çapında izleyici sayısını kısa zamanda ikiye katlayarak, şovunu, Amerika’nın bir numaralı gündüz kuşağı şovu haline getirdi. Böylece bu iki ünlü şov arasındaki büyük yarış başlamış oldu.

Kazandığı çok sayıda Emmy Ödülü ve sunuculuğunun yanısıra, kitap eleştirmenliği, Oscar Ödülü‘ne aday gösterilmiş olması ve tirajı yüksek bir derginin yayımcılığıyla da tanınan, Forbes Dergisi‘ne göre, 20. yüzyılın en zengin siyahi Amerikalısı ve 2004 yılı itibariyle, dolar bazında dünyadaki tek siyahi milyarder olan Winfrey, 1992’den beri, bir halka ilişkiler müdürü olan, Stedman Graham’la nişanlıdır.

Beğeni:
5 1
Görüntüleme:
630
Kategori:
EGT BLOGGenel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X