Jack Ma

Jack Ma, Alibaba’nın kurucusu, gerçekten ilham veren bir hikayeye sahip;

Çin’de fakir bir ailede büyüyen, üniversite sınavında iki kez başarısız olan, KFC’de olmak üzere bir düzine iş başvurusunda reddedilen bir girişimci; şimdi Çin’i en zengin iş adamlarından biri ve Forbes’a göre sahip olduğu varlığının tahmini değeri 29 milyar $.

Bilgisayarla ya da internetle ilgili hiçbir deneyimi yoktu, o yıllarda Çin’de bilgisayarlar çok nadirdi. 1995’te Amerika’ya gittiğinde bilgisayarların yapabilecekleri onu büyülenmişti. İnternette arattığı ilk sözcük ‘beer’ olmuş ve aramalarda hiç Çince sonuç çıkmadığını görünce şaşırmış; sonra ‘China’ kelimesini aratmış ama hiçbir sonuç çıkmamış. O zaman ülkesi için bir internet şirketi kurmaya karar vermiş.

Bir röportajında şöyle diyor; ‘KFC Çin’e geldiğinde 24 kişi iş başvurusunda bulundu, 23 kişi kabul edildi. O kabul edilmeyen tek kişi bendim.’

İlk iki girişimi başarısız olduktan sonra, 17 arkadaşını yeni girişime yatırım yapmaya ikna ederek; Alibaba adı altında online market kurmuş.

Tek bir satır kod bile yazmadan ve tek bir ürün bile satmadan, Jack Ma dünyanın en büyük e-ticaret ağlarından birini yönetir olmuş. Şu anda Alibaba’nın değeri Facebook’tan fazla ve Alibaba, Ebay ve Amazonun toplamından daha fazla ürün işliyor.

Bu, özellikle Çin’de olmak üzere tüm dünyada e-ticareti değiştirmiş, olağanüstü iyimser ve kararlı bir girişimcinin başarı hikayesi.

“Rakibinizden bir şeyler öğrenmelisiniz. Ama asla kopyalamayın. Kopyaladığınızda, ölürsünüz.”

‘Herkes Kendi Hayatını Seçer’ adlı röportajının videosu –> https://www.youtube.com/watch?v=EBOTxBs_7lk

Beğeni:
6 0
Görüntüleme:
368
Kategori:
EGT BLOGGenel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X