E-TİCARET

ETİCARET

E-ticaret, ticaretin dijital ortamda online olarak yapılmasına verilen addır. Herhangi bir ürün ya da hizmet için, bir internet sitesi üzerinden sipariş vermenizi sağlayan bir alışveriş yöntemidir. E-ticaret, belirli bir satış noktasının dışına çıkarak satışların artmasını sağlamaktadır. E-ticaret özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) için uygundur.

Eskiden televizyon, gazete, radyo gibi yöntemler kullanılarak potansiyel müşterilerine ulaşmaya çalışılırken, bugün çoğunlukla internet reklamcılığı tercih edilmektedir.

E-ticareti bu kadar önemli kılan; şirket ile hedef kitlesi arasındaki doğrudan ilişki sağlaması, pazarlamacılara istedikleri bilgileri sunması, hızlı ve düşük maliyetli olması ve tüm bunların elektronik ortamda yapılabilmesidir. Ayrıca dağıtımda kolaylık ve ucuzluk, tüketici ile daha rahat etkileşim, anında geri dönüş, küresel pazar, 24 saat hizmet ve anında satış imkanı da sağlamaktadır. Normalde markalaşma süreci yaklaşık 10 yıl alırken, elektronik ticaret sayesinde 2 yıla inmiş durumdadır. Bugün “Dünyanın en büyük 500” şirketi listesinde bundan birkaç yıl önce kurulmuş olan onlarca e-şirket vardır.

 

Beğeni:
5 0
Görüntüleme:
300
Kategori:
EGT BLOGGenel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X