MENTORLUK

MENTORLUK NEDİR?

Mentor, güvenilir bir danışman veya rehberdir. Mentor, daha az deneyimli kişilere  destek, danışmanlık, motivasyon sağlayan model olan bireydir. Mentorlar mentilerine potansiyellerine ulaşmalarında yardımcı olan kişilerdir. Mentor tavsiye verir, bilgi ve deneyimleri paylaşır, az baskı yapan ve menteenin kendisini keşfetmesini sağlayacak bir yaklaşımla öğretir.

Mentorluk, deneyimli ve konusunda uzman bir kişinin (mentor) bilgi ve deneyimini, diğer bir kişiye aktardığı ve ona örnek olduğu öğrenme ve gelişim ilişkisidir. İş hayatında mentorluk süreci her çalışana uygulanabileceği gibi, işe yeni başlayanlara veya yeni bir sorumluluk üstlenen kişilere daha sık uygulanmaktadır. Mentor, çalışanın kurum kültürüne uyum sağlamasında ve/veya yeni görevinde kendisini bekleyen zorlukları daha kolaylıkla aşmasında destek olur, yol gösterir.

MENTORA NEDEN İHTİYAÇ VARDIR?

Deneyim sahibi kişiden iş dünyasını öğrenmek bizlere hem zaman kazandırır hem de verimliliğimizi artırır. Günümüzde girişimcilik çok önemli. Kurumlar şirketlerine kendi şirketi gibi sahip çıkan yaratıcı çalışanlara ihtiyaç duyuyorlar. Mentorlük programı ile zamanınızı iyi yönetebilir daha verimli olabilirsiniz. 

DAHA İYİ MENTOR OLMAK

 • Öncelikle işin kendi işleri değil girişimcinin işi olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle sonunda seçim hakkı girişimcinindir.
 • Mentorun ilk amacı, iş modelini kritik etmek ve modelde neyin doğru neyin yanlış olduğunu söylemek değildir. Esas amacı, modeldeki en kritik varsayımları belirlemeye destek olmak ve bu varsayımları nasıl test edip doğrulatacağını öğretmektir. Bir kurucu için olmazsa olmaz kası (test ederek öğrenme) geliştirmesine yardım etmektir.
 • Öneri verirken karşısındakinin sınırlı kaynakları ve imkanları göz önüne alınarak fikir verilmelidir.
 • Eğer girişimin içinde bulunduğu pazardan değilse “bana göre” ile başlayan cümlelerle fikiR verilmeli, durumun doğru anlaşılması için ilgili pazara hakimiyeti olan birine yönlendirilmelidir. Çünkü mentorun temel desteklerinden biri de çevre sağlamaktır.

  BİR GİRİŞİMCİ NEDEN MENTORA İHTİYAÇ DUYAR?
 • İdari ve mali işler bazen can sıkıcı boyutta karmaşık olur ve ne yapmanız gerektiği konusunda yol gösteren birine ihtiyaç duyulur.
 • Girişiminizi büyütürken rekabet konusunda yetersiz kalabilirsiniz ve rekabet avantajı yaratacak fikirlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 • Girişiminizi yatırımcılara en etkileyici şekilde sunabilmeniz için mentorunuz size yardımcı olabilecek en güvenilir kaynaktır.
 • Girişiminizi hayata geçirirken birçok sorunla ve başarısızlıkla uğraşacaksınızdır.(Bu sorunlara ortak çözüm geliştireceğiniz en değerli kaynaklardan biri mentorunuzdur.)
 • Bazen projenizi veya kendinizi gerçekçi değerlendiremeyebilirsiniz.(Böyle durumlarda mentorunuz size gerçekçi bir bakış açısı sunabilir.)
 • Projeniz için birçok kere geri bildirim alabilirsiniz ve bu geri bildirimler sizin için yorucu olabilir.(Bu geri bildirimleri önceliklendirmek ve hayata geçirmek için çoğu zaman kendinizden başka bir uzmanın görüşe ihtiyaç duyarsınız.)
 • Girişimizin operasyonlarına odaklanırken pazarlama ve müşteri ilişkileri gibi konularda yetersiz kalabilirsiniz.(Mentorunuz bu konularda eksik  kaldığınız yerleri tamamlamanıza yardımcı olabilir.)
 • Startup projesi geliştirmek ve hayata geçirmek uzun bir yoldur ve bu yolda bolca motivasyona ihtiyacınız olur.(Size doğru yönlendirmeyi yapabilecek ve motivasyonunuzu her zaman yüksek tutabilmeniz için yanınızda olabilecek kişi mentorunuzdur.)
 • Girişimcilerin açısından, kısa sürede mentorlara doğru şekilde fikirlerini anlatmak zor bir süreçtir.
 • Sadece başarılı iş insanı olmak mentor olmaya yetmez.(Girişimcilere doğru ve zamanında tecrübe aktarımı yeni işlerin başarılarını artırır.)
Beğeni:
2 0
Görüntüleme:
496
Kategori:
EGT BLOGGenel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X