WhatsApp’ın Arkasındaki Adam Brian Acton ve Jan Koum’un Başarısızlık Hikayeleri

Brian Acton, bugün artık hepimizin günde en az birkaç defa kullandığı bir iletişim uygulaması olan Whatsapp’in yaratıcısı. Yıllarca Apple ve Yahoo gibi teknoloji devleri için çalışan bir yazılım mühendisi olan Acton, 2009 yılına gelindiğinde artık “kalifiye bir işsizdi”. Yaptığı görüşmeler sonrasında -Facebook ve Google dahil- pek çok şirketten red cevapları alan ve umutsuzluğa kapılan mühendis, aramaktan vazgeçtiği anda Whatsapp’i geliştirdi ve kısa sürede değerlediği bu uygulamayı 2014 yılında 19 milyar USD bedelle Facebook’a sattı. Şimdi kendi terimiyle hayatta karşısına çıkacak yeni maceları bekliyor.


Brian Acton’ın Facebook’la yaptığı iş mülakatından sonra attığı tweet.”

 

WhatsApp’ın hikayesi neydi?

Yahoo da mühendis olarak çalışan Jan ve Brian ortaklaşa aldıkları karar ile Yahoo’dan ayrılmaya karar verdiler. Amaçları Facebook’da çalışmaktı fakat Facebook onlar için bir kaç gömlek fazla gibiydi sanki. Facebook’agiremeyeceklerini anlayınca Apple için uygulama yapmaya karar verdiler ve hikaye burada başladı. Aslında hikayenin öncesinde bahsetmeyi unuttuğumuz Jan Koum’un fakir bir ailede büyüdüğüydü. Bu kısım her zaman eklenmeli. Jan fakir bir ailede yaşayıp ailesine yardım etmek için bir bakkalda çırak olarak çalışıyordu ve yazılım öğrenerek Yahoo’da işe başladı. Sonra Brian ile tanıştı ve onu da işinden ederek beraber bir şekilde işten ayrıldılar. Bu kısmı atlasam olmazdı. Peki daha sonra ne oldu…

Evet bahsettiğimiz gibi Apple’a uygulama yazma fikri nerden gelmişti akıllarına. O da şöyle olmuş tam olarak. Jan ve Briankendilerine yeni bir Iphone aldıktan sonra uygulama mağazasını gezinmeye başlarlar. Uygulama endüstrisinin hızla büyüyeceğini fark ederler ve bu sektöre hızlı bir giriş yapmak isterler. Aslında kafalarında zengin olma hayalleri yoktur. Sadece bir uygulama geliştirerek izlemek isterler. İlk denemeleri sonucunda başarısız olurlar ve Jan’ın bütün hevesi gider. Yalnız bu işlerde her zaman bir ortakla çalışmak iyidir çünkü destek önemli. Birinin umutları düştüğünde diğerinin o umutları yerden kaldırması gerekir. Sonunda Jan ve Brian WhatsApp‘ın beta sürümünü ortaya çıkarırlar. Uygulama mağazasına girdikten yaklaşık iki ay sonra ise Blackberry sürümünü de çıkarırlar. İnsanlar basit ve kullanışlı olmasından dolayı hızla WhatsApp’ı telefonlarına kurmakta ve kullanmaktadır.

Facebook WhatsApp’ı satın alır.

Jan ve Brian başlangıçta Facebook da çalışmak istemişlerdi fakat kendilerine bir kaç gömlek üstün geldiğini düşünerek vazgeçmişlerdi. Belki de Facebook’a başvurdular ve alınmadılar. Orasını tam bilmiyorum. Ama gerçek şu ki geliştirdikleri uygulama Facebook tarafından rekor bir fiyata alındı. Facebook bir kaç girişimin ardından tamı tamına 19 milyar dolara bu müthiş ikilinin geliştirdiği uygulamayı satın alarak tarihindeki en büyük yatırımı yapmış oldu. Bu yatırım Facebook için iyi bir yatırım oldu çünkü şu an milyarlarca telefonda bu uygulama yüklü ve insanlar bu uygulama sayesinde birbirleri ile iletişim kuruyorlar.

Belki bir gün bizim de aklımıza böylesine kullanışlı ve güzel bir proje gelir ve hikayemizi bizim gibi insanlar sitelerinde yazarlar. Kim bilir…

Jan Koum, Kurucusu Olduğu WhatsApp’tan Ayrıldı!

Milyonlarca insan tarafından aktif olarak kullanılan WhatsApp‘ın kurucusu ve CEO’su Jan Koum, şirketten ayrıldığını açıkladı. Bu ayrılışın sebebi, çatı şirket Facebook ile yaşanan veri gizliliği ve WhatsApp uygulamasının iş modeli konusunda yaşanan çatışmalar. Koum, açıklamasında “Kullanıcıların WhatsApp’ı hayal ettiğimden çok daha fazla şekilde kullandıkları bir dönemde ayrılıyorum” ifadelerini kullandı.

 

WhatsApp, Önemli Bir İsmi Kaybetti

WhatsApp isimli mesajlaşma uygulamasını duymayan kalmamıştır, herhalde. Akıllı telefonlar için üretilen ve platformlar arası iletişim kurmayı sağlayan uygulama, çıkışını yaptığı tarihten bu yana milyonlarca kitleye ulaştı. Öyle ki günümüzde bu uygulama, en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması haline geldi. 2017 yılında toplanan verilere göre günlük 1 milyar kullanıcıya hizmet veren uygulama, bu başarıyı tabii ki bazı kişilere borçlu. İşte bu kişilerin en önemlilerinden birisi de, şüphesiz ki Jan Koum. Kurucu ekipten olan ve uzun bir süredir şirketin CEO’luk görevini yapan Jan Koum, uygulamanın böylesine büyük bir başarı göstermesindeki kilit isimlerden birisi. Fakat Koum, geçtiğimiz gün şahsi Facebook hesabından yaptığı bir açıklamayla, görevden ayrıldığını ilan etti.

“Daha İleriye Gitmenin Zamanı Geldi”

Kurucu Koum; açıklamasında Brian ve ben, WhatsApp<