Warren Buffeett

Warren Buffett 80 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 5 insanından biridir. Ünlü milyarderin hayatını değiştiren olay ise çocuk yaşta babasıyla gittiği bir New York seyehati olmuş.New York borsasından birisiyle babasının yaptığı görüşmeden çok etkilenen Buffet o gün para kazanma fikrini kafasına kazıdığını söylüyor. Buffet bu anlamda pek sorun yaşamamış zira çocukluğunda da dedesi gibi keskin bir zekası varmış. Çocukken sakız patlamış mısır ve meşrubat satarak harçlığını çıkarırmış. 5 yılda kazandığı 120 dolarla ilk yatırımını yapacak yer arayan Warren Buffett kararını 11 yaşındayken tanesi 38 dolardan 3 adet Cities Service Preferred hissesinden yana değerlendirmiş ve hisseler 40 dolara çıkınca satmış ve 5 dolar kar elde etmiş. Ancak hisseler 200 dolara çıkınca şoke olmuş. Burdan ilk ticari dersini alan Buffett sabrederek doğru zamanı beklemeyi öğrenmiş.
Henüz bir ergenken yaptığı ticari işler ve sabahları gazete dağıtmasıyla öğretmenlerinden bile fazla para kazanmaya başlamıştır. Buffett 16 yaşına geldiğinde ise 53 bin dolar biriktirmiştir. 19 yaşında işletme bölümünden mezun olmuş ve ticari zekasını katlamak amacıyla Harward Business School’a yüksek lisans derecesi için başvurmuştur. Kabul edileceğinden o kadar eminmiş ki yanından bir arkdaşını da çağırmış ancak okula kabul edilmemiştir. Daha sonra Columbia Üniversitesine kaydolmuş ve burada Benjamin Graham ve David Dodd gibi önemli ekonomistlerden ders almıştır. Okuldayken bir yandan da babasının şirketinde çalışan Buffet 20 yaşına geldiğinde birikimi 100 bin doları aşmıştır. Kariyerini ilerletmek isteyen Buffet üniversiteden idolü ve hocası olan “Akıllı Yatırımcı” kitabının yazarı Benjamin Graham ile ticaret yapmak istemiş ancak yahudi olmadığından önce reddilmiş fakat 1954 yılında işe başlamıştır. 2 sene sonra Benjamin Graham emekliye ayrılıp ortaklığı sonlandırınca  Buffet kendi memleketi Omaha’ya dönmüş ve burada kendi birikimiyle Buffett Partnership Ltd. şirketini kurmuştur. Yatırım ortaklarını bir çatı altında toplayan Buffen birikimini Berkshire Hathaway isimli bir tekstil şirketine yatırmış ve her fırsatta hisselerini çoğaltmaya devam etmiş. Sonunda ise şirketin tüm kontrolünü ele geçirmiş. Buffet 1962 yılında servetini 1 milyon 25 bin dolara çıkararak ilk milyon dolarını kazanmıştır. Berkshire Tekstil firmasını daha sonra farklı alanlara yönelterek pek çok alanda daha yatırım yapmıştır. Firma şu an Coca Cola Mc Donal’s IBM Apple Heinz gibi küresel devlerin hissedarı konumundadır. Zenginleştikçe popüleritesi artan ve topluma kendini daha iyi ifade etmek isteyen Buffen Amerikalı ünlü yazar ve kişisel gelişim uzmanı Dale Carneige’den 100 dolar karşılığında ders bile almıştır. Eşine evlenme teklfi ederken de bundan faydalandığını söyleyen Buffet’ın başka ilginç özellikleri de var.
Milyareder yatırıcımcı cep telefonlarında eski tip kapaklı modelleri kullanmayı tercih ediyor. Akıllı telefon kullanmıyor ama Snapchat uygulamasının en büyük yatırımcılarından biri de Buffet. Daha da ilginç kısmım ise Buffet’ın ofisinde bilgisayarın bulunmaması. Hayatında bir kez o da yönettiği hayır kurumu ve Microsoft’ta bir dönem başkan olarak çalışan Jeff Raikes’e mail göndermiş. Teknolojiyle bu denli mesafeli olan Warren’ın en yakın dostu ise Bill Gates. İkili briç oynamayı çok sevdiklerini söylüyor.2008 yılında Forbes listesine 62 milyar dolarla 1. sıradan girerek de dostu Bill Gates’in 13 yıllık hanedanlığına son vermiştir. Buffett bir ülke olsa 80 milyar doları aşan toplam servetiyle 140’tan fazla ülkeyi geride bırakıyor. Örneğin tek başına Uruguay’ın tamamından fazla gelir üretiyor. Peki 88 yaşına basan Warren Buffett bu kadar parayla ne yapıyor? Buffett eli sıkı oluşuyla bilinen bir karakter. Öyle ki fırsat bulduğunda toplu taşıma kullanmaktan yana ve bunu ihmal etmiyor. Öte yandan, kurt milyarder harcarken tutumlu olsa da verirken cömert. Bill Gates ile birlikte 2010 yılında kurdukları Giving Pledge isimli kuruluşla tüm zenginleri, mal varlıklarını bağışlamaya çalışıyor.
Warren Buffett şu ana dek yaklaşık 30 milyar dolar civarında, karşılık beklemeden bağışta bulundu ve Bill Gates’i takip ediyor. Mütevazı yaşamayı seven Buffett, hâlen 1957 yılında biriktirdiği 31.500 dolarla aldığı bu müstakil evde oturmakta. Paranın insanı değil insanın parayı yarattığını savunan 88 yaşındaki deneyimli iş adamının en bilinen öğüdüyse “İnsanlara kulak verin ama onların söylediklerini yapmayın. İçinizden geleni takip edin.”