Vedat Türkali – Bir Gün Tek Başına

Hazırlayan: İlkin ÇEŞME

1974’te çıkan ve aynı yıl Milliyet Roman Ödülü, ertesi yıl da Orhan Kemal Roman Ödülü’nü alan; 2015’te vefat eden değerli yazarımız Vedat Türkali’nin Bir Gün Tek Başına’sı, edebiyatımızın en önemli romanlarından. Aynı zamanda bir yönetmen olan Vedat Türkali’nin “yönetmenlİk izleri”ni kolayca görürüz kitapta; sanki bir Yeşilçam filmi izliyoruzdur, kitabın ilk sayfasından itibaren kuvvetle hissettirir bu kendini. İç konuşma tekniği öylesine başarılı kullanılmıştır ki, belki bu tekniği kullanan romanlar arasında edebiyatımızdaki ilk başyapıt bile diyebiliriz. Öte yandan, belki de Vedat Türkali’nin siyasi tutumu yüzünden olsa gerek diye düşünüyoruz, gerektiği kadar popülerleşmiş değildir.

Kitap, 27 Mayıs darbesine giden süreci bir aşk hikayesi ekseninde anlatan bir “küçük burjuva” eleştirisidir. Yaptığı akıllara zarar şeyler yüzünden ana karakter Kenan’a sık sık acır ve empati duyarız, fakat bu hatalar bile küçük burjuvayı aşağılamak, ondan nefret ettirtmek için yazar tarafından yaptırılır. Bunu daha sonra Türkali’nin kendisi de açıklayacaktır.

Diğer açıdan İstanbul ve Türkiye’nin o dönemki siyasi atmosferi öylesine kusursuz aktarılmıştır ki, kendinizi olayların içinde hissetmeden edemezsiniz. Üzerine sayısız şey yazabiliriz ama Bir Gün Tek Başına “anlatılmaz, yaşanır” kitaplarından. Hem eşsiz bir aşk hikayesi okuyacak, hem 27 Mayıs’a doğru ülkenin içinde bulunduğu siyasi ve kültürel konjonktürü çok iyi kavrayacak, hem de başarılı iç konuşma tekniği sayesinde her an romandaki karakterlerden birisi olacaksınız. Bir solukta okunan bu romanı hem öneriyor hem de edebiyatımızın klasiklerinden biri ilan etmekte sorun bulmuyoruz.