Tali Sharot “Başkalarının Aklı”

Başkalarının Aklı, günlük hayatınızda ve profesyonel hayatınızda oldukça faydalı olabilecek bir kitap. Yazarı Tali Sharot, bir bilişsel sinirbilim doçenti. Ekonomi ve psikoloji üzerine eğitimler almış. Karar verme, duygu ve etki üzerine yazdığı makaleleri Nature, Science ve Psychological Science gibi önemli bilimsel dergilerde yayımlanmış.

İnançlar, ikna olma ve eti üzerine yazdığı kitabı ‘The Influential Mind’, 2018 yılında Domingo Yayınları tarafından ‘Başkalarının Aklı’ olarak yayımlandı. Forbes, Bloomberg, the Huffington Poast ve Times tarafından yılın en iyi kitabı seçilen kitap 9 bölüme ayrılmış. ‘Ay’a gitmeye nasıl ikna olduk?’, ‘insanları harekete geçirmek için korkutmalı mıyız?’ ve ‘bebekler neden iPhone sever?’ gibi ilgi çekici başlıkları olan bölümlerde incelenen ikna, duygular ve merak gibi konular bilimsel araştırmalarla desteklenmiş.

Basın bülteninden; “Bir girişimci, insanları sonu meçhul bir biyoteknoloji projesine milyarlar akıtmaya ikna edebilirken, bir doktor hastasını hayati bir aşıyı yaptırmaya ikna edemiyor. Bir siyasetçi zerre gerçekliği olmayan tezlerle kitleleri peşinden sürüklerken, aksini –hem de bilimsel dayanaklarıyla- sunan rakibi kimseye sözünü dinletemiyor. Neden?

Gündelik işlerimizden biri de başkalarını ikna etmek: Çocuğumuza öğretiyor, müşterilerimizi yönlendiriyor, hastalarımıza yol gösteriyor, dostlarımıza akıl veriyor, sosyal medyada takipçilerimizi bilgilendiriyoruz. Peki her gün yaptığımız bu işte ne kadar iyiyiz? Başkalarının fikrinden etkilenmemizde ya da kendi fikirlerimizle onları etkileyebilmemizde belirleyici olan ne?

Tali Sharot basit bir sorunun peşine takılıyor: Başkalarını dinlerken beynimizde neler oluyor? Önce, nöroloji ve psikoloji sahasındaki son çalışmalardan faydalanarak bu etkileme-etkilenme oyununda Taş Devri’nden beri pek fazla yol alamadığımızı ortaya koyuyor Sharot. Birinin fikir ya da davranışlarını değiştirmeye çalışırken seçtiğimiz yolların çoğu aslında beynin işletim sistemiyle uyumsuz. Sonra güzel haberi veriyor: Daha iyisi mümkün; beynimizin rolünü kavrayarak bu çift taraflı oyunda kartları yeniden dağıtabiliriz.

Pek çok saygın yayın organı tarafından yılın kitabı seçkilerine dâhil edilen Başkalarının Aklı, yaşamımızın rotasında fazlasıyla belirleyici olan, buna karşılık fazlasıyla donanımsız olduğumuz bir alanda bize sunulmuş muazzam bir kılavuz.”

Kitapta bahsedilen tüm bilimsel araştırmalar, notlar bölümünde paylaşılmış. Toplam 246 sayfa.
Goodreads puanı: 3,86

Beğeni:
3 1
Görüntüleme:
4263
Kategori:
EGT BLOGGenel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X