SOSYAL GİRİŞİMCİLİK

Sosyal girişimcilik, girişimcilerin sosyal, kültürel veya çevresel sorunlara kalıcı çözümler geliştirmek ve uygulanmasını sağlamasıdır. Toplumsal sorunları, maddi fayda ön planda olmadan çözümlemeyi ve sorunu ortadan kaldırmayı hedeflerler.Sosyal girişimleri, diğer girişimlerden ayıran temel fark; ana hedeflerinin kar etmek değil sosyal fayda sağlamak olmasıdır.Sosyal girişimciler ise yenilikçi, toplumun önde gelen sorunlarına çözümler getirmeye önem veren, sosyal bir etki ve belirgin fark yaratmak isteyen kişilerdir.

Sosyal girişimler çevrenin korunması, yoksul insanların yoksulluk döngüsünden kurtulmalarını sağlamak, insan hakları ihlalleriyle mücadele etmek gibi birçok alanda etkinlik gösteriyorlar. Eğitim, sağlık, çevre, insan hakları, kalkınma gibi alanlarda sorunlara kalıcı çözümler getirmek ve fark yaratmak amaçlanıyor. Sosyal girişimciler, insanlara harekete geçerek gerçekten “dünyayı değiştirebileceğimizi gösteriyorlar.

Bir Türk girişimi olan Otsimo, otizmli çocuklar için ücretsiz eğitimler sunan sertifikalı bir özel eğitim uygulaması. Otizmli çocukların öğrenme kabiliyetini arttırmayı amaçlıyor ve eğitsel oyunlar içeriyor.Otsimo’nun hikayesi; https://otsimo.com/tr/hakkimizda/

GretaThunberg, ilkim değişikliğine dikkat çekmek için haftada bir gün okula gitmeyerek tüm dünyada haberlere manşet olmuş 15 yaşında bir çocuk. Fark yaratmak için asla ‘çok küçük’ olamayacağımızı söylüyor ve ‘birkaç çocuk sadece okula gitmeyerek dünyaya haber olabiliyorsa eğer gerçekten istersek neler yapabileceğimiz hayal edin’ diyor.

Videonun linki; (Türkçe altyazı seçeneği mevcut) 

Beğeni:
3 0
Görüntüleme:
439
Kategori:
EGT BLOGGenel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X