SIFIRDAN BİRE

Sıfırdan Bire: Startuplar Üzerine Notlar ya da Geleceği İnşa Etmenin Yolları, her girişimcinin okuması gereken kitaplardan biri olarak görülüyor. Yazarı Peter Thiel, Stanford mezunu, Paypal’ınkurucularından ve Facebook’un erken yatırımcılarından olan bir girişimci.

Thiel, startup fikrinizi nasıl hayata geçireceğinize dair stratejiler veriyor. Start-up’lar için rekabet, işe alım ve sektörler üzerine görüşlerin yer aldığı kitap için Elon Musk “Peter Thiel birçok çıkış yapan şirket kurdu, Sıfırdan Bire bunu nasıl başardığını anlatıyor.” diyor.

Kitabın tanıtım bülteninden; “Facebook, Microsoft, Paypal, Instagram, Twitter, Linkedin, Whatsappgibi bir startup fikriniz var ama bunu nasıl hayata geçireceğinizi bilmiyorsanız PayPal’ın kurucu ortaklarından ve Facebook’un yatırımcılarından biri olan girişimci Peter Thiel bu sorunun cevabını bu kitapta veriyor.

Yeni bir şey yapmaktansa var olanı kopyalamak her zaman daha kolaydır. Ne var ki, nasıl yapıldığını bildiğimiz bir şeyi yeniden yapmak dünyayı 1’den n’e götürür. Ama yeni bir şey yaptığınızda 0’dan 1’e gidersiniz. Bir sonraki Bill Gates olmak için bir işletim sistemi kurmak yeterli olmayacak. Larry Page ya da Sergey Brin gibi başarılı olabilmek için yeni bir arama motoru geliştirmek yetmeyecek. Yarının kazananları bugünün pazarıyla zalim bir rekabete girip bundan kazançlı çıkmayacak. Hep beraber rekabetten kaçınacaklar çünkü ortaya koydukları şey benzersiz olacak.

“Bu kitap dünyada nasıl yeni bir değer yaratılacağına dair yepyeni ve canlandırıcı fikirlerle dolu.” 
-Mark Zuckerberg

“Sıfırdan Bire, yeni girişimciler ve sürekli kendilerini geliştirmek isteyen büyük şirketler için çok önemli bir kılavuz. Bu kitabı okuyun, Peter’ın meydan okumasını kabul edin ve beklentilerin ötesine geçecek bir iş kurun.”
Jeff Immelt, General Electric’in CEO’su

Türkçe’ye çevirisi Pegasus Yayınları tarafından yapılan kitabın özgün adı Zero to One: Notes on Startups, or How to Build the Future

Goodreads puanı: 4.16

Beğeni:
5 0
Görüntüleme:
563
Kategori:
EGT BLOGGenel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X