Roy Raymond Başarısızlık Hikayesi

Hazırlayan: Sezai ŞEREF

Roy Larson Raymond 15 nisan 1947 doğmuş ve 26 ağustos 1993 yılında sebebi tam olarak belli olmamakla beraber intihar ederek ölmüştür. Roy raymond  Victoria’s Secret iç çamaşırı perakende mağazasını kuran Amerikalı bir iş adamıydı.

Roy Raymond Victoria’s Secret’ı kurmadan önce bir çok sektörde iş deneyimleri olmuştur. Hatta bunlar arasında eczacılık sektöründe adını sıkça duyduğumuz viks firmasında pazarlama departmanında çalışmıştır.

Utangaç Erkek Marka Kuruyor

Bir çoğumuz iç çamaşırı sektöründe dünyanın en popüler firması olan Victoria’s Secret markasını duymuşuzdur. Gelin o popüler markanın kendine özgü ilginç hikayesine göz atalım.

Stanford Üniversitesi’nde okuyan Roy Raymond’un karısına iç çamaşırı almak için bir mağazaya girmesiyle başlıyor. Raymond, iç çamaşırı almak için girdiği mağazada kadınların arasında dolaşmaktan utanç duyuyor. Kendini o kadar kötü hissediyor ki, kendi gibi hisseden erkekler için bir çözüm arayışına giriyor.

Sektörde büyük ihtiyaç ve açık olduğunu fark eden Raymond, 80 bin dolar borca giriyor. 1997’de California’da erkeklerin kendilerini daha rahat hissedebilecekleri ve eşleri için çekinmeden alışveriş yapabilecekleri bir iç çamaşırı mağazası açıyor. Mağazaya hiç gitmek istemeyen erkekler için de kargoyla teslim yapılıyor. Sizce de  markanın kuruluş hikayesi başlı başına ilginç değil mi?

Victoria’s Secret düşüyor…

Kurulduğu ilk yıl 500 bin dolar ciro elde etmeyi başaran Raymond, ikinci yılında katalog bastırdı ve 3 farklı mağaza daha açtı. 1982’de seri üretime geçerek kendi ürünlerini üretti.  Kısa  zaman içinde 6 mağazaya, 42 sayfalık kataloğa ve 6 milyon dolar gibi ciddi bir ciroya ulaştı.

Marka stratejisi olarak belirlenen erkek müşterileri rahat ettirme teması, zaman içinde kadın müşterilerin markadan uzaklaşmasına neden oldu ve  beklenmedik maddi sorunlar baş gösterdi. Victoria’s Secret, dönemin güçlü şirketlerinden biri olan The Limited’ın kurucusu Leslie Wexner tarafından 1 milyon dolar karşılığında satın alındı.

Başarısızlık mı? Duygusal bunalım mı?

Bu sıralarda ailesiyle ilgili sorunlar yaşayan Raymond, karısıyla boşandı. Kanserden dolayı saçlarını kaybeden kadınlar için peruk yapan bir şirkette çalışmaya başladı. Ailesinin de yardımıyla bir şirket daha kurmaya çalıştı ancak başarılı olamadı. 1993’te Golden Gate Köprüsü’nden atlayarak intihar etti. Cesedi bir haftanın sonunda San Francisco Körfezi’nde bulundu. Bu intiharın ardından akıllarda kalan sorular Raymond, Victoria’s Secret’ı erken sattığı ve peşinden gelen başarısızlık hissiyle mücadele edemediği için mi intihar etti yoksa özel hayatıyla ilgili duygusal bunalımlardan dolayı mı?