Çoğumuza kendini ‘Iron Man’ , ‘Sherlock Holmes’ , ‘The Judge’ gibi filmler ile sevdiren, Hollywood’un parlayan yıldızı Robert Downey Jr. aslında oldukça ilginç bir hayat hikayesine sahip. Hayatı boyunca pek çok zorlukla karşılaşmış ve bununla bazen mücadelesini kazanmış bazen ise kaybetmiş birisi olarak başarıya ulaşan basamakları çıkmayı başarabilen Downey Jr.’ı gelin hep birlikte yakından tanıyalım.

Nisan 1965’te Manhattan, New York‘ta doğan Robert, ailesi başta olmak üzere sorunlarla dolu bir hayata merhaba dedi.  Babası bir uyuşturucu bağımlısı olduğu için henüz 6 yaşındayken uyuşturucu ile tanıştı ve 8 yaşına geldiğinde bir uyuşturucu bağımlısından farkı kalmamıştı.O günleri anlatırken “Babamla birlikte uyuşturucu kullanırken bunun onun bana olan sevgisini anlatmak için bildiği tek yok olduğunu düşünüyordum.” diyor. Babası yönetmen ve oyuncu olduğu için küçük yaşlarda ufak roller alıyordu ve tanınan biriydi.

19 yaşında Sarah Jessica Parker ile bir birlikteliğe başladı ve 7 yıl geçtikten sonra yine uyuşturucu yüzünden birliktelik sona erdi. Birlikteliğinin bitmesi, yaşadığı talihsizlikler sonucunda hapse girdi. Hapiste , diğer mahkumlar tarafından o kadar ağır şiddet gördü ki iki defa kendi kanıyla dolu bir havuzun içinde uyandı. O günlerine dair ise şunları söylüyor “Size parmaklıklar arkasında başımdan geçen en kötü şeyleri asla anlatmayacağım’’

2001 yılında hapisten çıktığında ne parası vardı ne de kimsesi. Günlerini saatliğini düşük bir ücret alarak çalıştığı pizzacı da geçiriyordu.

Daha sonra 2003 yılında yapımcı Susan levin ile tanışması hayatının bundan sonraki iyi yıllarına işaret ediyordu belki de. Ancak Levin’e aşık olması bir şeyi değiştirmedi, Levi’nin onunla birlikte olması için istediği tek bir şey vardı uyuşturucuyu bırakması. Zor olsa da Downey tedavilerle birlikte uyuşturucuyu bıraktı ve 2005 yılında Levinle evlendi.

Bundan sonra her şeyin iyi gittiğini söylemek yanlış olur. Çok sayıda film için ismi geçse de geçmişinden ötürü kabul edilmedi. Ancak eşinin yapımcılığı ve tanıdıkları sayesinde bir iki filmde oynayan Robert’in bir filmi daha battı. Buraya kadar ki ki hikaye meşhur düşünürün sözünü hatırlatıyor bize ‘bir kere daha yenil, daha iyi yenil.” Lakin Robert asla pes etmedi, umudunu kaybetmedi ve sürekli şartlarını zorladı. Sonunda yapımcılar Iron Man için Robertin kapısını çaldıklarında kötü günler geri de kalmıştı onun için. 3 haftalık deneme süreçlerinden sonra rolüyle özdeşleşti ve kariyeri bundan sonra hiç sekteye uğramadı.

Sherlock Holmes, Tony Stark gibi karakterleri birçok kişi onunla sevdi. Robert’inde söylediği gibi “Sakın unutma; dibe vurmuş olman, sürekli orada kalman gerektiği anlamına gelmiyor”