Ren Zhengfei

Hazırlayan: Sezai ŞEREF

Çinli büyük bir girişimci ve aynı zamanda inşaat mühendisi olan Ren Zhengfei, dünyanın en büyük telekomünikasyon ekipmanı üreticisi ve ikinci en büyük akıllı telefon üreticisi olan shenzhen merkezli Huawei’nin kurucusu ve CEO’sudur.

Ren Zhengfei zorlu girişimcilik serüvenine baktığımızda bir hayli mütevazi bir hayat öyküsü var. Modern başarı öykülerinin pek çoğu gibi Ren, Huawei’i hayatının en berbat günlerini yaşadığı sıralarda kurdu. Bir müşteri tarafından dolandırılıp 2 milyon Çin yanını kaptırınca mühendis olarak çalıştığı halk kurtuluş ordusundan atıldı, kendisi bir yandan da 41 yaşına gelmiş ve boşanmış olmanın yarattığı travmayı atlatmaya çalışıyordu.

Huawei Nasıl Kuruldu?

İş hayatından ve özel hayatından anlaşılacağı gibi hiçbir şey yolunda gitmiyordu. En karanlık dönemlerimiz kaybedecek başka hiçbir şeyimiz olmadığı için olsa gerek çoğu zaman sahip olduğumuz her şeyi riske atma cesaretini hat safhada hissettiğimiz anlarımızı oluşturur. Ren, kendinde birkaç meslektaşıyla bir araya gelerek Huawei adını verecekleri bir şirket kurma gücünü bulduğunda işte tam da böyle bir ruh halindeydi. Huawei o dönem telekomünikasyon cihazları üretimi işinde değildi. Şirketin kurulduğu ilk günlerde yegane amaç gerekirse diyet hapları endüstrisine dahi atılıp satılabilecek herhangi bir şeyden para kazanmaktı.

Ren merakı, kıvrak zekası ve bol miktarda da şansın yardımıyla şirketinin müşteri odaklı girişimlerden yoksun ve aynı zamanda olağanüstü bir hızlı gelişmekte olan Çin telekomünikasyon pazarına girmesine neden oldu.

Çin telekomünikasyon ekipmanı devi Huawei şirketinin milyarder kurucusu Ren verdiği bir röportaj sırasında zorlu hayatını şu sözler ile açıklamıştı: “Hayat benim için her daim zordu. Hiçbir zaman durgun bir denize yelken açamadım, çünkü tüm gençliğim altyapısal anlamda kötü olarak nitelendirilebilecek bir ailede geçti. Yani çok parlak bir geçmişe sahip olduğum söylenemez. Ufacık bir iş fırsatı için dahi inanılmaz bir çaba göstermem gerekti.”