Minimalizm

Minimalizm, modern sanat ve müzikte ‘sadeliğin’ vurgulandığı kökeni 1960’lara dayanan bir akım. Çeşitli bloglar, belgeseller ve sosyal medya etkisiyle son yıllarda oldukça popüler oldu.

Sanılanın aksine minimalizm neredeyse boş sayılabilecek bir dairede, bembeyaz eşyalarla, düz-monokrom kıyafetlerle yaşamak değildir. Minimalizm, bunlar gibi kısıtlamalar içermez.

The Minimalists yazarlarından Joshua, minimalizmi‘hayatınızdaki fazlalıklardan kurtulmanızı ve asıl önemli şeylere odaklanabilmenizi sağlayan bir araç’ olarak özetliyor. Minimalizm ile zamanlarını daha iyi kullanabildiklerini, tutkularının peşinden gidebildiklerini, sağlıklarına gereken önemi verebildiklerini söylüyor ve her şeyden önemlisi sonsuz mutluluğu bulduklarını vurguluyor.

Fikir olarak temelde ‘hayatınızdaki fazlalıklardan kurtulmak’ yani ‘sadeleşmek’ üzerine kurulu. Vaktinizi gereksizce harcamanıza neden olan aktivitelerden ya da fazlaca enerji harcamanıza neden olan işlerden, ihtiyacınız olmayan kıyafetlerden ve eşyalardan, sizi üzen insanlardan ve etkenlerden kurtulup; hayatınıza anlam katan, sizi mutlu eden ve sizin için gerçekten önemli olan işlere, insanlara ve sağlığınıza odaklanmanızı sağlıyor. Bu sayede vaktinizi daha önemi işlere ayırıyorsunuz, gereksiz şeylere para harcamıyorsunuz, sağlığınıza gereken önemi verebiliyorsunuz ve sevdiğiniz insanlarla daha yakından ilgilenebiliyorsunuz.

Minimalizm, anlamlı bir yaşam adlı kitapta Joshua ve Ryan, gerçekten mutlu yaşam için dikkat etmemiz gereken 5 alan belirlemişler; ilişkiler, sağlık, katkı, gelişim ve tutku. Bu beş alanın, eş değerde öneme sahip olduğunu ve mutlu yaşamak için hayatımızın her bir gününde bu beş alana önem vermemiz gerektiğini söylüyorlar.

Minimalizm’de gereksiz kıyafetlerden, artık kullanılmayan eşyalardan kurtulmak göreceli kolay olsa da, anısı olan parçalardan kurtulmak zor olabiliyor. Theminimalists.com’danbu konuda size yardımcı olabilecek bir yazı seçtik; Letting goof the sentimental items

Hayatınızda sadeleşmeye gitmek ve daha minimalist yaşamak istiyorsanız, internette birçok blogda yer alan ’30 günde minimalizm’ listeleriyle adım adım başlayabilirsiniz. Önerimiz: 30 Day Minimalism Game

Minimalizm belgeselini izlemek isterseniz; Minimalism, documentary about the important things

Beğeni:
3 0
Görüntüleme:
498
Kategori:
EGT BLOGGenel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X