Madam CJ Walker Kimdir?

Hazırlayan: Büşra KIR

Madam CJ Walker olarak bilinen Sarah Breedlove 23 Aralık 1867’de doğdu. Özgürleşme Bildirgesi imzalandıktan sonra ailesinde özgürlüğe doğan ilk çocuktur. Köle kampından milyonerliğe giden başarı öyküsü denilmesinin sebebi budur. Küçük yaşta yetim kaldı ve 14 yaşında evlendi. 20’li yaşlara geldiğinde günde bir dolardan az para kazanarak çamaşırcılık yapıyordu. Kızına iyi bir eğitim sağlama konusunu kendisine misyon edinmişti. O dönemdeki siyahi kadınlarda sık görülen cilt bozuklukları, sert kepek ve kellik gibi diğer saç deri rahatsızlıkları Sarah’ta da vardı.

Bu konuyla ilgili berber olan erkek kardeşinden bilgiler aldı ve Louisiana Satın Alma Fuarı’nda Afrikalı-Amerikan saç bakım markası Poro Şirketi’nin komisyoncusu oldu. Sarah saç bakım şirketlerinde çalışırken kendi ürün hattını geliştirmeye başladı. Temmuz 1905’te , kızı ile beraber Malone (saç bakım endüstrisindeki en büyük rakibi ) için ürün satmaya ve kendi saç bakım işini geliştirmek için Denver’e taşındı. Annie Malone ile aralarında tartışma yaşandıktan sonra onun için çalışmayı bıraktı. 1906 yılında Charles Walker ile evlendi. Eşi ile beraber bağımsız bir kuaför ve kozmetik kremlerin perakendecisi olarak tanıttığı bir iş kurdular. Kapı kapı dolaşarak siyahi kadınlara ürünlerini satmaya başladı. 1908 yılında Sarah ve eşi güzellik merkezi açtılar.

Siyahi kadınların ekonomik bağımsızlığını savunan biri olarak, satış acenteleri ağı için ‘Walker System’de eğitim programları açtı. 1910 yılında İndianapolis’e taşındı. Bir fabrika, kuaför ve güzellik okulu inşa etti ve araştırma için bir laboratuar ekledi. Şirket bünyesinde çalışanların çoğu kadındı. ‘The Walker System’ kullanarak ‘Güzellik kültürcüsü’ olmaları için eğitti. 1917 yılına gelindiğinde şirket yaklaşık olarak 20.000 kadının eğitildi. O zamanlar siyahi kadınlara ürün satan firmalar Avrupa’daki standartlarına sahip güzellik anlayışı sebebiyle kendini beğenmeyen kadınların satışlarını düşürmemesi için paketlerin üzerine siyahi olmayan kadınların resimlerini koyuyorlardı. Fakat Afrikalı-Amerikan siyahi bir kadın olan Walker paketlerin üzerine kendi resmini koydu. Bu ürünlerin satışının yanında kadınların ekonomik bağımsızlıklarını kendisine esas alıyordu. Şirketinde çalışan kadınlara aileleri için ev alma, çocuklarının eğitimine imkan sağlamasına olanak tanıdı. Kadınlardan birinin o yazdığı mektupta’ siyahi kadınların 1 ay boyunca birisinin mutfağında çalışarak kazandığı paradan daha fazlasını tek günde kazanmayı mümkün kıldığı’ için teşekkür ettiğinden bahsetmiştir.

1917 yılında Amerika’da ilk ulusal iş kadınları toplantısı olan Ticaret Kurultay’ını düzenledi. Kurultay’ın açılış konuşmasında ‘ sizlerden yalnızca kendinizi değil, başkalarını da düşündüğünüzü göstermenizi istiyorum’ diye bahsettikten sonra birçok kadın Başkan Woodrow Wilson’a telgraf çekerek yargısız infazın federal suç olmasını sağlayacak kanun hükmündeki kararnameyi desteklemesini istemişlerdir. Walker tarihte kendi kendine milyoner olabilen ilk siyahi kadın girişimcidir. 25 Mayıs 1919’da vefat etmiştir.