Azmin Tedavi Etkisi

Barcelona’da mavi – bordo forma giymesiyle tanınan Lionel Messi, çelik işçisi olan Jorge’nin ve temizlik işçisi olan Celia’nın üçüncü oğlu olarak 24 Haziran 1987’de Arjantin’in Rosario şehrinin fakir bir kesiminde dünyaya gelmiştir. 3 yaşından itibaren tanıştığı futbol topunu en iyi arkadaşı benimseyen Leo, hayatının geri kalanında da arkadaşından vazgeçmeyecek ve çok büyük başarılara imza atacaktır.

Henüz 5 yaşında abisinin oynadığı yerel bir kulüp olan Grandoli’de  takımın teknik direktörü Salvador Aparicio tarafından fark edilmiştir. Oluşan oyuncu eksikliği nedeniyle alım yapması gereken takım, Leo’yu değerlendirmektedir. Her ne kadar  yaşı buna el vermese de oyuncu eksikliğinin tamamlanamaması Leo’dan başka bir şans bırakmamıştır. 8-9 yaşlarındayken babasının izinden giderek hala daha gönül verdiği  Newell’s Old Boys takımına katılmıştır. Leo, Newell’s Old Boys’a katılarak dört yılda sadece bir maç kaybeden mükemmel bir takımın parçası olmuştur.

11 yaşına gelen Leo, hiç  beklenmedik bir hormon eksikliğiyle karşı karşıya kalmıştır. Kemik, kas ve organların büyümesinden sorumlu olan büyüme hormonunun bu eksikliği tedavi edilmediği takdirde kötü sonuçlara yol açacak ve Leo’yu en yakın arkadaşından ayırabilecektir. Maddi durumu düşük bir ailenin çocuğu olması ise işleri bir miktar zorlaştırmıştır. Newell’s her ne kadar oyuncusunun tedavi masraflarını karşılamak ve oyuncusunun yanında olmak  istese de kulübün finansal krizde olması bu desteğin gecikmesine neden olmuştur. Sabrı tükenen baba, masrafların bir miktarını karşılayabildiyse de tedavinin geri kalanında gücünü yetirememiştir. Ellerindeki tek gücün Leo’nun futbol yeteneği olduğunun farkında olan aile, pes etmeyi hiç  düşünmemiştir. Bu eksiklik Leo’yu yıldırmamış hatta kendini tamamlamak için futbola daha sıkı bağlanmıştır.

13 yaşında kendinden yaşça büyüklerle yaptığı maçta kendini göstermiş ve yetkililerin gözüne girmeyi başarmıştır. Fakat bu başarı Leo’yu hedefine ulaştıramamış, yetkililer tarafından ailenin istekleri kabul edilmemiştir. Aile başka yollar aramaya başlamış ve oyuncu izleme firmasının temsilcileriyle görüşmüştür. Arjantinli bir Avukat aracılığıyla, bir portakalı 113 defa ve tenis topunu 120 defa sektirdiği video Barcelona scout’u Jose Minguella’ya gönderilmiştir. Bu video Barcelona’da deneme idmanına çıkmasını sağlamış ve Leo, babasıyla İspanya’nın yolunu tutmuştur.

Barcelona formasını ilk kez 2004-2005 sezonunda giyen Leo’nun bu yıllarda  kulüpten aldığı maddi yardım aileye destek olmuş ve tedavi masrafları karşılanmıştır. Artık daha sağlıklı olan Leo’nun futboldan ayrılmak zorunda olmayışı da günümüze kadar olan süreçteki başarılarının en temel adımı niteliğindedir. Leo tarihin en iyi futbolcularından biri haline gelerek   La Liga tarihinin en golcü futbolcusu olmuş, Katalan ekibiyle tam 26 kupa kazanmış ve FİFA’nın Ballon d’or ödülünü 5 defa kazanan tek oyuncu olmayı başarmıştır. Büyüme hormonu eksikliğinin esiri olmadan, vazgeçmek nedir bilmeden, yenilmektense kendi gücüyle yenmeyi tercih etmiştir. Kendi azmiyle tedavisini sağlayıp günümüzün dünyaca ünlü Messi’si olmuştur.