Kişisel Verilerin Önemi : The Great Hack

Hazırlayan: Yunus Yiğithan Karanfil

Bir Netflix belgesi olan The Great Hack teknolojinin, kişisel bilgilerin, verilerin ve analizlerin ne kadar önemli olduğunun en büyük kanıtlarından bir tanesidir.

İnternette yaptığımız her şeyin bir veri olarak kullanılıp daha sonrasında karşımıza çıkmasını en basit şekilde reklamlardan öğreniyoruz. Bazen saniyeler içerisinde görüp tıkladığımız bir ürünün reklamı karşımıza çıkıyor. Aslında bu her kullanıcının bir ticari amaç uğruna kullanıldığının hissine kapılmasını sağlıyor ve kendimizi güvende olmadığımızı düşündürüyor. Bu durum yıllardır bir sürü amaç için kullanıldı, büyük şirketler insanların verilerini toplayıp bunları satıp gelir sağlamaya başladı. Çünkü günümüz dünyasının en büyük avantajı insanların bilgilerini çok kolay bir şekilde toplayabiliyoruz. Uzun süredir şirketler bu verileri satın alıp kendilerine bir politika oluşturup o çizgide ilerliyorlardı, ancak bu durum siyasetin içine karıştığı zaman kişisel hakların çiğnendiğini gözler önüne serdi.

David Carroll internetteki bir gün internetteki verilerini toplayan şirketlerden Cambridge Analytica’dan kendi verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek istedi, ancak şirket buna izin vermedi ve ‘Kişisel Veri Talebi’ adında bir dava açıldı. Bu davanın ardından araştırma başlatıldı ve Cambridge Analytica şirketinin Amerika Başkanlık Seçiminde Donald Trump’ın proje yönetiminin başında rol alıyorlardı. Bu projede Cambridge Anlaytica seçimde nereden oy kazanılacağı hakkında nokta atışı bilgiler veriyordu. Bu nokta atışının sebebini kendilerinin açıkladığına göre  ‘’ HER AMERİKALIYLA İLGİLİ 5000 VERİ NOKTASI’’ olduğunu söylüyorlardı ancak kimse bunu kanıtlayamıyordu. Donald Trump’ın seçim kampanyası olan Alamo Projesi tepe noktasındayken Facebook reklamlarına günde 1 Milyon dolar harcıyorlardı. Bu kadar büyük miktarda para sadece kişisel verilere ulaşmayı arttırmak içindi. Yaptığımız her hareketin internette bir karşılığının olduğu dönemin içindeyiz, kendi haklarımızı iyi öğrenmeli ve bilgi sahibi olmalıyız. Bu olayda olduğu gibi insanların yaptıkları her seçim her tercih onun kendi fikrini değiştirmek için tekrar kullanılıyor. Bu olayın sonunda Cambridge Analytica şirketi kapandı, Facebook bu süreçte büyük değerler kaybetti.

Bu belgeseli izlerken biraz kafanız karışacağı doğru çünkü yaptığımız tercihlerin çok önemli olduğunu ve sonucunda insanlığın geleceği hakkında büyük bir tehdit oluşturacağını öğreneceksiniz. Kısacası izlerken yeni şeyler öğrendiğiniz, keşfedeceğiniz ve göreceğiniz çok fazla bilgi barındıran bu belgeseli her internet kullanıcısının izlemesini tavsiye ediyoruz.