Jeff Bezos Kimdir?

Hazırlayan: Emrecan ÇİMEN

Jeffrey Preston Bezos bizim bildiğimiz haliyle Jeff Bezos 12 Ocak 1964 New Mexico, ABD’de dünyaya geldi. Çocukluğundan beri çok yetenekli ve çok çalışkan olan Bezos çocukluk döneminde boş vakitlerinde anneannesinin ve dedesinin çiftliğinde çalıştı. Gençliğinde ise bir dönem McDonalds’da çalıştı. Bezos McDonalds’da çalıştığı dönemde  insanlarla nasıl anlaşacağını ve sabretmeyi öğrendiğini söylüyor.

Girişimciliğe İlk Adım

Daha Lisedeyken yaratıcı öğrencileri destekleyen “Dream Institue”yu geliştirip girişimciliğe ilk adımını atmış oldu. Liseyi 1.likle bitirdikten sonra Princeton Üniversitesinden Bilgisayar Bilimleri ve Elektrik Mühendisliğinden mezun oldu. Mezun olduktan sonra İntel ve Bell Labs dahil olmak üzere birçok şirkete gelen teklifleri reddeti. Fakat Fitel’in teklifini kabul edip orada çalışmaya başladı. Orada 2 sene boyunca şirketi büyütmeye çalıştı fakat işler Fitel için pek iyi gitmedi. Fitel’den yarıldıktan sonra DE Shaw’da ürün müdürü olarak işe başladı ve kısa bir sürede müdür yardımcılığına kadar yükseldi.

Amazon.com”un Kuruluşu

DE Shaw’da çalışan Bezos’un 1994’te okuduğu haber onun hayatını ve Dünya’yı değiştirdi. Haberde internetin senede %2000’den daha fazla büyümeye sahip olduğunu öğrendi. Bu haber onun girişimci hayal gücünde yeni fikirlerin oluşmasını sağladı. Bu büyümeden faydalanmak istedi ve bu amacını gerçekleştirmek için 1994’te DE Shaw’dan ayrılıp Seatle, Washington’a yerleşti. İlk olarak internet üzerinden satılabilecek 20 ürünün listesini çıkardı ve kitap satışı yapmayı seçti. Ama Bezos’un aklında günün birinde her şeyin satılabilidiği bir site yapma fikri de vardı. Seatleda, bir garajda birkaç çalışanı ile sitenin yazılımını geliştirdiler. İsmini Güney Amerikdaki Amazon nehrinden alan Amazon.com ilk kitap satışını Temmuz 1995’te yaptı. 24 saat açık olması, müşteri canlısı ve indirim kuponları sayesinde tanınan Amazon.com hızlıca e-ticarette liderliğe yükseldi. 1998’de siteye CD ve videolar ekledi. Bezos bu yatırımları sayesinde 1999’da Time dergisinin kapağında “YILIN İNSANI” olarak yer buldu. Amazon.com’un bu başarısı diğer şirketlerin de internet satışına geçmesine vesile oldu.

Blue Origin

Star Trek hayranı olan Bezos 2000 yılında Blue Orgin’i kurarak çocukluk hayallerinden birini de gerçekleştirmiş oldu. Blue Origin ile uzay ve Dünya arasında ucuz seyahatler yapmak isteyen Bezos bu amacı için 2000 çalışanı ile testlerine devam ediyor.

Amazon.com”un Gelişmesi

Bezos kazandığı bütün parayı Amazon.com’u geliştirmeye harcadı. Ve bu yatırımları sayesinde Amazon.com, dot.com balonunda patlamadı. Ve şirketin ilk senelerinde kar edemeyen Amazon.com ilk karını bu balon krizi sırasında elde etti. Yıllar ilerledikçe rakiplerin artması üzerine Amazon.com’a çeşitlilik olması için 2005 yılında giyim, elektronik, donanım ve başka ürünleri siteye ekledi. 2007’de Kindle ismini verdikleri elektronik kitap okuma cihazı sayesinde Amazon.com satışlarda çok büyük yükseliş yaşadı. 2010 yılında Amazon.com Kindle satışlarının kitapların satışını geçtiğini duyurdu ve aynı sene içinde Amazon Studios’u kurarak kendi dizilerini ve filmlerini yapmaya başladılar. Amazon.com’un yıllık satışları 1995’te 510,000$ iken 2018’de 233 Milyar dolar oldu. Bu sayede kendisi Microsoft’un kurucusu Bill Gates’i geçerek dünyanın en zengin insanı oldu.

https://www.youtube.com/watch?v=nQbMlMLqwz8