İŞ’te Kadın

İŞ’te Kadın etkinliğinde sahne güçlü kadınlarındı!

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Ege Girişimcilik Topluluğu olarak üniversitemizde birbirinden değerli 5 kadını ağırladık. Bu anlamlı günde hem anne hem iş kadını olarak dengeyi nasıl sağladıklarından, geldikleri mevkiye nasıl ulaştıklarından, iş hayatında kadın olmanın zorluklarından ve yaşadıkları deneyimlerden, öğrencilerin yararlanabilecekleri fırsatlardan bahseden ve bir kadın olarak nasıl ilerlememiz gerektiği hakkında tavsiyeler veren Hale Şentürk Daşman, Devrim Aksu ,Evrim Kırmızıtaş Başaran, Evrim Kandilli ve Esra Erbilgin Acar bize hem ilham hem örnek oldular. Katılımlarından ve bize kattıklarından dolayı hepsine ayrı ayrı teşekkür ederiz.

Hale Şentürk Daşman

“İş hayatında olmak bir tutkudur. %14.5 kadın milletvekili sayısını arttırmak hedefimiz. Bir şeyi yaratmak, bir şeyi keşfetmek yeterli değil, insanlara ulaşmak önemli. Zamanla her şey değişir. İlham olmadan hiçbir şekilde hiçbir şeyi başaramazsınız! Tutku gerçek anlamda bir aşkı ön plana çıkartan şeydir. İnsanlar mantık değil duygular tarafından yönetilir. – Duygularımız doğru yönetilirse yaptığımız işte başarısız olmamızın imkanı yoktur. Dünyayı kurtarmaya kendinizden başlayın!”

İzmir Anadolu Dış Ticaret Lisesinden ve Celal Bayar Üniversitesi İthalat-İhracat MYO ardından dikey geçiş ile Yönetim Organizasyon Bölümünden mezun oldu. Amerika’da yaşadığı 2014 senesinde Stanford University Human Biology Child Nutrition and Cooking eğitimini tamamladı. Kariyerine, 1996 senesinde Bak Ambalaj’da başladı. 2000 senesinde geliştirdiği bir formül ile Dünya Ambalaj Yıldızı oldu. 2006 yılında ilk şirketi HERMES ÖDEME SİSTEMLERİNİ kurdu. Türkiye’ye ilk RFID kart ve POS cihazı ithalatını gerçekleştirdi. 2008 HERMES KART TEKNOLOJİLERİ şirketine ortak oldu. 2010 senesinde ISCS SOLAL MARKETING REWARDS’ta En iyi Teknolojik Pazarlama Ödülünü, 2013 Senesinde Başbakanlık’tan Onur Ödülü Aldıı. Aynı sene her iki şirketi CSA Holding’e satarak yazılım ve teknoloji işlerini devretti. Teknoloji Şirketlerini Cafer Sadık Abalıoğlu Holding’e satmasının akabinde bir süreliğine freze dry yöntemi ve gıda da yeni teknolojileri incelemek ve geliştirmek adına Amerika’ya yerleşti. Ülkemize ilk demo Freeze Dry makinesini getirdi. Hammadde olarak çok uluslu firmalara ürün satışına başladı. 2019 senesinde Almanya Hamburg’ta dağıtım şirketini kurdu. Make Food and Packaging Şirketi ile Unilever, Coca Cola, Nestle gibi uluslararası firmalara özel ambalaj standartları konusunda sürekli danışmanlık hizmeti vermektedir. 2012 yılından beri üyesi olduğu Kadın Girişimciler Derneği KAGİDER’de yer aldı. En büyük hayali Bölgemizden örnek proje çıkartabilecek girişimci genç kızlarımıza kendi işlerini kurup Dünya’ya açılabilecekleri kapıları KAGİDER aracılığıyla sağlayabilmek. Hale Şentürk Daşman evli ve 2 çocuk annesidir.

Devrim Aksu

“Bir rol, bir renk, bir hayat – bir kadın oluruz. Hayata iz bırakmak istiyorum! Siz hikayenizi yazmazsanız, sizin yerinize hikayenizi başkaları yazar. Önemli olan, insan kendisiyle barışık olması – kırışıklıklarla gelen güzellik! Kendi rollerimizi yaratıp, kendi içimizi dolduralım!”

Çukurova Üniversitesi’nden İşletme Lisans ve MBA derecelerini aldıktan sonra ODTU’de Eğitimde İnsan Kaynaklarını Geliştirme üzerine yüksek lisans yapmıştır. Daha sonra öğrenmenin sonu yoktur diyerek University of Massachusetts Boston’da “International Management” yüksek lisansını birincilikle bitirmiş ve UMASS Boston kampüsünde Türk Bayrağı’nın ebediyete kadar dalgalanmasını sağlamıştır. İlk kurumsal deneyimini Türk Ekonomi Bankası’nda kazanan Devrim AKSU, 2002 yılında ASELSAN’da çalışmaya başlamış ve 2016 yılının Haziran ayında İnsan Kaynakları Direktörü görevinden ayrılarak İK odağında çalışmalarını yürütmeye devam etmiştir. Ağırlıklı olarak İnsan Kaynakları Yönetimine ilişkin sistemler tasarlayan Devrim Aksu’nun uzmanlık alanları, işveren markası, değişim yönetimi, ücretlendirme sistemi, fasilitasyon, performans yönetimi, organizasyonel yeniden yapılanma, yetenek yönetimi, süreç yapılandırma ve çalışan memnuniyetinin ölçülmesidir. Aynı zamanda Peryön İç Anadolu Yönetim Kurulu Üyesi olan Devrim AKSU, 2015 yılında Erickson Coaching International’ın Profesyonel Koçluk eğitimlerini tamamlamış ve aynı yıl Training Development Center’dan “Assessor” unvanı almıştır. 2010 yılında LEGO Serious Play Fasilitatör eğitimini tamamlamış ve Türkiye’de bir ilke imza atarak Stratejik İnsan Kaynakları alanında organizasyonların ihtiyaçlarını giderebileceği bir metodoloji yapmıştır. Profesyonel koçluk, danışmanlık ve eğitmenlik çalışmaları ile bireylerin ve organizasyonların gelişimine destek vermenin yanı sıra potansiyelini keşfetmiş bireyler ve organizasyonlar yaratmayı kariyerinin en büyük başarısı olarak tanımlayan Devrim AKSU, hayatta en büyük başarıyı Hakan’ın eşi, Arya ve Aren’in ise anneleri olmak olarak tanımlamaktadır.

Evrim Kırmızıtaş Başaran

“Bir şeyleri farklı yapmaya çalışın ki, açık ara daha üstün olur, farkınız olsun. Hayat planı yapın, bunu sağlayacak bir iş planı çok önemli. Hiçbir şey imkansız değildir, yeter ki isteyin, yapabilirsiniz! Dengeleri kurmak çok önemli! Zirveler güzeldir, tavsiye ederim! Önemli olma farkındalığına varın. “İyilik yap, denize at.” felsefesini iyi benimseyin, gerekiyor.”

İTÜ Jeofizik Mühendisliği Bölümü mezunu lisanslı voleybolcu kimliğine sahip olan Evrim Kırmızıtaş Başaran çeşitli firmalarda üst düzey yöneticiliğin yanında Kalite Yönetim Temsilcisi olarak da görev yaptı. Daha sonra profesyonel Gayrimenkul Danışmanlığı kariyerine Remax Golden (Kıbrıs) ofisinde başlayıp Re/Max Piramit ailesinde devam etti. 2016 yılında Amerika ve Kanada hariç tüm danışmanlar arasında gayrimenkul satışında DÜNYA CİRO BİRİNCİ oldu. Türkiye’de Re/Max’te en büyük ödül olan Diamond Club ödülünü alan İLK KADIN danışman ünvanını kazandı. Şu anda İstanbul ve New York’ta faaliyet gösteren Başaranlar Yatırım Holding A.Ş Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmektedir.

Evrim Kandilli

“Kendi potansiyelini fark et! Kadın olmamızın getirdiği mitlerden etkilenmemek. Çalışma hayatı keyifli bir yolculuk.”

Uludağ Üniversitesi’nden İşletme Lisans ve Yüksek lisans derecesini almıştır. Yüksek Lisans ile eş zamanlı olarak Sağlık Kurumları Yöneticiliği programına katılarak Yeterlilik kazanmıştır. 2003 yılında Eczacıbaşı Baxter’da kurumsal hayatına başlamış, 16 yıldır aynı kurum bünyesinde Satış ve Pazarlama alanında çeşitli görevlerde bulunmuştur. 2013’den bu yana Eczacıbaşı İlaç Pazarlama’da Bölge Müdürü olarak çalışmaktadır. 2016 yılı itibariyle Fırsat Eşitliği çalışmalarını BİRLİKTEBİZ çatısı altında toplayan Eczacıbaşı Topluluğunda, Fırsat Eşitliğini destekleyen projeler içinde yer almış, kadın liderlerin gelişimine yönelik “LiderizBiz” gelişim programını tamamlamıştır. Aynı program kapsamında kurgulanan mentorluk süreci ve proje çalışmaları ile kadın çalışanların mesleki ve yönetsel yetkinliklerinin daha da geliştirilmesi, daha etkili liderler olmaları yolunda desteklenmeleri konusunda çalışmalarına devam etmektedir.

Esra Erbilgin Acar

“Öğrenmeye merak. Anlam katmak. Sevgiyle çalışacağı yeri bulmak isteyenler ipuçları yakalamalı. Planlamayı büyürken öğrenerek iş hayatında daha başarılı olursunuz. İş hayatında kazanılan insanlar ile iş anlam kazanıyor.”

1981 yılında Samsun’da doğdu. Özel Samsun Meralcan Lisesi’nden mezun oldu. Lisans eğitimini Koç Üniversitesi Ekonomi bölümünde tamamladı. Sonrasında University of California Irvine’da pazarlama eğitimi aldı. Kariyerine 2005 yılında Eczacıbaşı Baxter Hastane Ürünleri’nde Ürün Müdürü Yardımcısı olarak başladı. Farklı gruplarda çeşitli pazarlama sorumlulukları almasının ardından, 2013 yılında Eczacıbaşı İlaç Pazarlama’da, Pazarlama ve Satış Müdürü olarak göreve başladı. Ocak 2016’dan bu yana aynı şirkette farklı tedavi alanlarından sorumlu Pazarlama ve Satış Direktörü olarak görevine devam etmektedir. Evli ve Azra ve Lina adlarında iki kız çocuğu annesidir.