Ingvar Kamprad Kimdir?

Hazırlayan: Berk ÖZYILMAZ

Ingvar Kamprad,30 Mart 1926’da İsveç’in güneyindeki Smaland kentinde dünyaya geldi.Henüz 5 yaşındayken komşularına kibrit satarak para kazanmaya başlayan Kamprad, 10 yaşına geldiğinde ise balık, yem, yılbaşı ağacı süsleri ve kalem gibi ürünler satmaya başladı. 17 yaşına geldiğinde öğrenme bozukluğuna (disleksi) rağmen okulda başarılı olduğu için babası ona bir miktar para verdi. O da bu parayla 1943 yılında IKEA’yı kurdu.

IKEA kelime olarak Ingvar Kamprad’ın ad ve soyadının ilk iki harfinden oluşuyor. Ayrıca EA kısmı da Kamprad’ın doğduğu Elmtaryd köyü ve yakınlardaki başka bir köy olan Agunnaryd’ı simgeliyor. IKEA markası altında kalem, cüzdan, resim çerçeveleri, saatler ve naylon çoraplar sattı ve bu satışları uygun fiyatlarda tuttu. İki yıl sonra mobilya satışına da başlayan Kamprad, olumlu tepkiler aldı ve çizgisini genişletmiş oldu, bunu takip eden yıllarda mobilyalar için Almhult’da bir mağaza açtı ve 1950’lerin başında tamamen ev mobilyalarına odaklandı. Mağazanın açılması IKEA’nın dönüm noktası oldu çünkü ilk defa insanlar, mobilyaları sipariş etmeden önce onları görüp dokunabilme fırsatı elde ediyorlardı. Böylece kaliteyi düşürme riskine rağmen rakiplerle girilen fiyat savaşlarında, fonksiyonlu, kaliteli mobilyaları ve uygun fiyat politikasıyla ön plana çıktı. Rakiplerden gelen baskılarla ve tedarikçilerin boykotları sonrasında 1955 yılında IKEA kendi mobilyalarını tasarlamaya başladı.

1956 yılında Kamprad IKEA’nın en ayırt edici özelliği olan “parça mobilya” uygulamasını başlattı.

Bu hem IKEA’nın maliyetlerini düşürdü hem de mobilya sektöründe devrim yarattı. Zira insanlar kullanıma hazır mobilya değil, mobilya haline dönüştürülebilecek parçalar alacaklardı. 1973 yılında IKEA’nın merkezini İsveç’ten Danimarka’nın Kopenhag kentine taşıdı. Bunun ardında İsveç’teki fazla vergilerden kurtulma düşüncesi yatıyordu.

Ingvar Kamprad, 2005 yılında Forbes Dergisi’nin “milyarderler listesi”nde 28 milyar dolarlık servetiyle dördüncü sırada yer aldı. Bu devasa servetine rağmen çok mütevazi bir hayat sürmüş olan Kamprad, yerel bir televizyonda yer alan röportajında on beş yıllık bir araba kullandığını, sadece ekonomi sınıfında uçtuğunu ve IKEA’daki çalışanlarına her zaman kağıdın her iki tarafını da kullanmalarını öğütlediğini söylemiştir. 27 Ocak 2018 tarihinde 91 yaşında hayata gözlerini yummuştur.