INFLUENCER

INFLUENCER KİME DENİR?

Influencer, bir ürünün sosyal medya üzerinde fenomen olan isimler tarafından doğrudan takipçilerine tanıtılması ve deneyimlerinin aktarılması sistemidir. Yani Youtube, Twitter, Instagram, Twitch gibi platformlarda fenomen olan isimlerin bir ürün ve ya markanın tanıtım reklamını kendi sayfası üzerinden yapmasıdır. Influencer çalışmaları sosyal medyanın hızlı yükselişi ile marka ve şirketler tarafından oldukça tercih edilen modeller arasında yer alıyor.

 

INFLUENCER MARKETİNG YA DA DİĞER BİR DEYİŞ İLE INFLUENCER PAZARLAMA MODELİNİN MARKA VE ŞİRKETLER TARAFINDAN TERCİH EDİLME SEBEBİ NEDİR?

Influencer modelinin tercih edilme sebeplerinin başında reklam bütçeleri yer almaktadır. Reklam bütçeleri televizyon, billboard ve benzeri ortamlarda oldukça maliyetli modellerdir. Ancak sosyal medya fenomenleri tarafından gerçekleştirilen reklam çalışmaları yani influncer marketing çalışmaları çok daha düşük maliyetler ile gerçekleştirilmektedir. Influencer çalışmalarının tercih edilmesinin bir diğer sebebi ise markaların reklamının yapılacağı ürünü doğru fenomen isim seçilmesi halinde doğrudan ilgili müşteriye tanıtmış olması gelmektedir.

INFLUENCER ÇALIŞMALARININ AVANTAJLARI NELERDİR?

Influencer marketing çalışmaları yapmanın firmalara bir takım yararları ve avantajları olur. Bu avantajlar uzun vadede yatırım getirisini artırmayı ve hedef kitleyi genişletmeyi kolaylaştırmaktadır.

ÜNLÜ HESAP VE KİŞİLER, SATIN ALMA KARARLARINI ETKİLER Mİ?

Sosyal kanıt öğeleri, tüketicilerin satın alma kararlarına önemli bir şekilde etki etmektedir. Bu sosyal kanıt öğelerinin ünlü hesap ve kişiler tarafından desteklenmesi de doğal olarak, tüketicilerin belli bir marka ya da ürüne olan bakış açısını olumlu olarak değiştirmektedir. Bu sebeple de influencer marketing çalışmaları yapmaya başladığınızda, tüketicilerin satın alma kararlarına da doğrudan etki etme şansınız olur.

HEDEF KİTLENİZİ GENİŞLETEBİLİRSİNİZ

Influencer marketing çalışmaları, daha önce ulaşmadığınız ya da daha önce etkileyemediğiniz hedef kitlelerin fikirlerini değiştirmenize yardımcı olur. Bu hesapların kendilerine ait bir hedef kitlesi olduğu için, bu kişilerle çalışmaya başladığınızda bu hesapların kitlelerine ulaşma şansı bulduğunuz için, ulaştığınız hedef kitleyi de genişletme fırsatınız olur.

HER SEKTÖRDEKİ FİRMA İÇİN KULLANILABİLİR

Influencer marketing çalışmaları sadece belli bir kesime ya da sektöre hitap eden çalışmalar değildir. Bu sebeple de farklı sektörlerdeki farklı firmalar, bu çalışmalardan yararlanarak, marka ve ürünleriyle ilgili tanıtım içerikleri hazırlayabilirler.

MARKA VE ÜRÜN BİLİNİRLİĞİNİ ARTIRMAYI SAĞLAR

Bilinen ve çok fazla takipçisi olan hesaplarla yapıldığında marka bilinirliğinizi artırmak için de çalışmalar yapmış olursunuz. Bu hesaplar geniş hedef kitlelere ulaştıkları için, burada yapılacak olan paylaşımlar sayesinde, markanız ve ürünlerinizle ilgili içerikler daha büyük kitleler tarafından görünür ve bu marka ve ürün bilinirliğini artırmayı sağlar.

İNTERNET ÜZERİNDEKİ GÖRÜNÜRLÜĞÜNÜZ ARTAR

Sosyal mecralardaki içerikler de arama motorlarında indeksleniyor. Farklı hesaplar ve siteler üzerinde bu tür influencer marketing çalışmaları yapmaya başladığınızda internet üzerindeki görünürlüğünüzü de artırmaya başlarsınız. Sosyal medya paylaşımlarının yanı sıra bu hesapların kendi internet siteleri üzerinde içerikler yazdırmanız ve backlinkler almanız, SEO konusunda da size yardımcı olmaya başlar ve markanız ve ürünlerinizle ilgili daha fazla indekslenecek içerik oluşturulmuş olur.

VİDEO ÖNERİSİ

Beğeni:
2 1
Görüntüleme:
339
Kategori:
EGT BLOGGenel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X