HENRY FORD’UN BAŞARISIZLIK HİKAYESİ

Henry Ford ve Detroit Otomobil Şirketi

Henry Ford, hayatı ve buluşları ile bugün birçok insana örnek olmaktadır. Dünyanın en önemli sanayicilerinden birisi olan Ford, hayatında büyük işler başarabilmiş nadir insanlardan birisidir fakat bu yolda o da bazı başarısızlıklar yaşamıştır.

1890’lı yılların sonunda Henry Ford Edison Aydınlatma Şirketi’ndeki işini bıraktı ve Detroit Otomobil Şirketi markası altında yeni bir girişime imza attı.Bu şirkete dair birçok umut besleyen iş adamı William H. Murphy’den yatırım aldıktan sonra bir prototip hazırladı. Fakat hazırladığı prototipte birçok kusur bulunuyordu ve diğer yatırımcılardan beklediği ilgiyi göremedi.

Yaklaşık bir sene daha aynı model üzerinde çalışmalarına devam etti; ancak şirket hissedarı William H. Murphyortaklıktan ayrılınca şirketi kapanmak zorunda kaldı. 

Başarısızlık, daha zekice başlama fırsatından başka bir şey değildir.” Henry Ford

Henry Ford Kim Derseniz;

Benim sıfırdan başladığımı söylüyorsunuz, ama bu doğru değil. Hepimiz eldekilerle başlarız. Farkı yaratan bunları nasıl kullandığımızdır.” Henry Ford 

Otomobil üreticisi Ford Motor Company’nin kurucusu olan Henry Ford, 30 Temmuz 1863 Wayne County, Dearborn, Detroit, Michigan, ABD’de doğdu.

Ransom Eli Olds’un kendine ait Oldsmobile isimli otomobil firmasında 1902’de basit tarzda geliştirdiği yürüyen bant tekniğini, zaman içerisinde Ford tutarlılıkla mükemmelleştirdi. Ford’un otomobil üretim taslağı sadece sanayi üretimini değil, kültürü de etkiledi (Fordizm).

1879 yılında evinden ayrılarak makinistliği öğrenmek için yakınındaki Detroit’e yerleşen Ford, öğreniminden sonra Westinghouse Company’de iş bularak benzin motorları üzerine çalışmalar yaptı. Clara Bryant ile evliliğinden sonra maddi durumunu kendine ait bir kereste fabrikasıyla iyileştirdi. 

Thomas Alva Edison’in kurduğu Edison IlluminatingCompany’de 1881 yılında mühendisliğe başladı. Dünyaca ünlü buluşcu Edison ile Ford sonraki yıllarda arkadaş oldular. 

Baş mühendisliğe terfisinden sonra yakıt motorları üzerindeki şahsi araştırmalarına yeterince zaman ve para ayırabilen Ford, Quadricycle isimli aracının gelişimini 1896 yılında tamamladı. Sözkonusu başarının ardından Edison Illuminating’denayrılarak, başka yatırımcılarla birlikte 1899 yılında Detroit Automobile Company’i kurdu.

Kendi modellerinin üstünlüğünü göstermek amacıyla araçlarını başarıyla diğer üreticilerin araçlarıyla yarıştırdı. Ancak 1901’de Detroit Automobile Company iflas etti.

1903’te Henry Ford 11 yatırımcıyla birlikte 28.000 Dolar sermayeyle Ford Motor Company’i kurdu. Şirket tarafından 1908’de piyasaya sürülen Model T 1913’e kadar üne kavuştu ve ABD yollarının her yerinde yaygındı. 

Aynı yıl Ford’un fabrikalarında yürüyen bantlı üretimi başlatması verimliliği yüksek derecede çoğalttı. 1918 yılında ABD’de kullanılan arabaların yarısı Model T idi. Aynı modelden 1927 yılına kadar 15 milyon araç satılarak 45 yıl süre tutulacak rekor kırıldı.

Henry Ford’un çalışanlarına karşı özel bir tutumu vardı. Çalışanların 1913 yılında 8 saatlik çalışma gününe karşı aldıkları 5 US Dollar günlük ücret, 1918 yılında o zamana göre olağanüstü miktar olan 6 Dolara yükseldi. 

Ayrıca Ford çalışanlarına kara katılım arz ediyordu. Öte yandan fabrikalarında sendikalaşmaya kesinlikle karşı olan Ford, sendika faaliyetlerini önlemek için Harry Bennett’i işe aldı. 

Bennett sendika örgütlenmelerini yıkmak için yıldırma stratejileri izledi. United Auto Workers’in 1941’de yürüttüğü grevin sonunda bazı Ford fabrikalarında toplu sözleşmeler üzerinde anlaşılabilindiyse de, sendikal örgütlenme ancak Ford ve Bennett’in 1945’de şirketten ayrılışından sonra fabrikalarda büsbütün yayıldı.

Her şey ters gidiyorsa unutma: Uçak, rüzgarı karşısına alarak yükselir, arkasına alarak değil.” Henry Ford 

Ford Model T – 100 Years Later videosu için->

Beğeni:
5 0
Görüntüleme:
928
Kategori:
EGT BLOGGenel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X