Gamze Cizreli

Hazırlayan: Büşra KIR

Türkiye’nin en önemli kadın girişimcilerinden CAFEMİZ, KUKİ,QUİCK CHİNA, BİG CHEFS markalarının yaratıcısı Gamze Cizreli.

Gamze Cizreli özellikle Türkiye’de önemli kadın girişimciler arasında yer almaktadır. 1968 yılı Diyarbakır doğumlu olan Cizreli, ODTÜ İşletme mezunudur. Mezun olduktan sonra Türk-Amerikan savunma sanayi projesinde yer almıştır. Orduya zırhlı araç üretim projesinden girişimciliğe uzanan hikayenin kahramanıdır. Sonrasında bu işin kendi hayalinde bir meslek olmadığını anlayan Cizreli eski eşiyle birlikte Ankara’da ilk kafeteryaları olan CAFEMİZ’i açtılar. CAFEMİZ’in önemli özelliklerinden birisi ise krep, cappucino, elmalı pay ile tanıştırdılar Ankaralıları. Kafemizde satılan elmalı pay,cheesecake gibi ürünlere gelen talebin farkına vardılar ve bu ürün ve çeşitlerinin satılabileceği pastane olan KUKİ’yi açtılar. Ardından Uzakdoğu mutfağının lezzetleri sunulduğu Quick China’yı açtılar. Gıda sektöründen farklı DKNY Ankara temsilciliğini aldılar. Girişimcilik ruhunun farklı dallarına uzanan bir kadın girişimcidir. Osmanlı-Türk unsurlarının işlendiği Şaşaa’yı açmışlardır.

Girişimcilik serüvenini 2 döneme ayıran Cizreli, 2005-2006 yıllarından sonra kendi kanatlarımla uçmaya başladığım olarak adlandırdığı dönemi başlamıştır. Herkes tarafından bilinen Big Chefs’i bu döneminde kurmuştur. Özkaynaksız, banka kredileriyle beraber kurulan Big Chefs restoran zinciri şuan İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Bodrum, Marmaris, Bursa, Denizli , İskenderun, Eskişehir, Mersin, Almanya, Kuveyt, Suudi Arabistan olmak üzere 60’ı aşkın şubede faaliyet göstermektedir.

Girişimcilik serüveninin yanında ODTÜ’de bir dönem ‘Girişimcilik’ dersleri vermiştir.

Belli dönemler çeşitli dergi ve gazetelerde gurme ve seyahat yazıları yazmıştır.2010 KAGIDER ve Garanti Bankası işbirliği ile düzenlenen ‘Kadın Girişimcisi’ yarışmasında 1.  olmuştur.

2011 ve 2013 yıllarında Ekonomist Dergisinin düzenlediği “Yılın İş İnsanları”  yarışmasında “Yılın Kadın Girişimcisi” ödüllerini almıştır. ULUSLARARASI GİRİŞİMCİLER DERNEĞİ(EO) başkanlığı, KAGİDER ve TURYİD’de de YK üyesi olarak Sivil Toplum Kuruluşlarında aktif olarak görev almaktadır.