Fyre Festivali

Hazırlayan: Furkan DERİNYOL

Bütün bu festival hikayesinden önce hikayenin ana karakteri Billy McFarland’ın geçmişine biraz değinelim. Billy New York’ ta bulunduğu dönemde Magnises adında bir kart sayesinde milyonerler kapısını açtı ve başarısız olan bir projeden zengin olarak ayrıldı.

Bu parayla yetinemeyen ve lüks düşkünü olan Billy yeni bir proje için kolları sıvadı ve Ja Rule ile birlikte Fyre festivalini duyurdu. Festival için gerekli parayı Magnises’ ten alan Billy işin geri kalanı için melek yatırımcılara güveniyordu.

Ja ile beraber tanıtım filmine başlanan festivalin tanıtımı için akıllıca bir yol izlenmiş ve insanlara ulaşılamaz bir haftasonu geçirme imkanı sunduğunu gösteren bu tanıtım sayesinde tüm ABD ve Amerika kıtasında ses getiren festival kısa sürede ilgi çekti. Tanıtım için sıra proje ile bağdaşacak bir simgeydi o da turuncu bir gönderiydi sadece düz bir turuncu…

İnsanları etkinliğe çekmek için yeterli sayıda etken vardı Güzel kadınlar ve erkekler, Miami’ de bir ada ,müzik ve eğlence ilgi çekici bir festival olması için son derece yeterliydi.

Şimdi sıra insanlara etkinlik biletlerini sunmak ve onlara somut şeyler vermekti. Bunun için biletler ve içerikler düzenlendi ve gösterilen dışında bir adada festival hazırlıkları başladı. Normalin üzerinde ve ilk kez yapılan bir festival olmasına rağmen biletlerini kısa sürede bitiren festivalin hazırlıkları aynı oranda iyi gitmiyordu.

Sıra festival alanı için bütçe bulmak Kısa sürede festivale yetiştirmekti. Billy bunun için daha önceki girişimlerinde de kullandığı yatırımcılara başvurdu ve festivale sanki her şey doğru gidiyormuşcasına para akıtmaya devam etti.

Ancak okyanusun ortasında küçücük bir adaya o kadar insanı sığdırmak imkansızdı. Yerli halkla beraber yürüyen yapı işlerinin yanında insanları taşımakta büyük bir sorun teşkil ediyordu. Yalnızca hava yoluyla yapılabilen ulaşım yüzünden festival tarihinde asla bütün uçuşlara yetişmeyecek uçak kiralandı. Her şeye rağmen hala biletlerini iptal etmeyen kullanıcılar festival zamanı gelmeden sosyal medyadan bir çok festival karşıtı yazı görmeye başladı. Billy bu yazıları önemsemeyip ekibine ve müşterilerine her şeyin yolunda olduğunu söylemekle yetindi. Festival günü yaklaştığında hala tamamlanmış bir festival alanı olmayan doğru düzgün sanatçıların olmadığı bir müzik festivali insanları bekliyordu. Adaya sıkıntılı ulaşım nedeniyle insanların çoğu henüz gelememişken bile insanlar belli alanlarda bekletiliyor ve oyalanmaları sağlanıyordu. Akşama kadar bekleyen insanlar artık festival alanlarına gitmek için otobüse bindiklerinde Islak bir inşaat alanı içinde çadırlar ve yıkık bir sah e buldular ödedikleri paranın karşılığını alamayanlar sosyal medya üzerinde ve alanda hareketlenmeye başladı. Bu olaylar sırasında sırra kadem basan Billy ancak olaylar yatışıp hakkında davalar açılınca ortaya çıktı. Başarısızlıkla sonuçlanan ve dünya devlerine kafa tutacak kadar etkileşim kazanan festival daha ilki gerçekleştirilemeden yok olup gitti.