Hazırlayan: Doğukan MUTLU

Günümüzde girişimcilik büyük revaçta. Herkes kendi işini kurmak, fikirlerini hayata geçirmek ve bu şekilde para kazanmak istiyor. Bu şekilde daha fazla para kazanabileceğini düşüncesi, işini severek yapma fikri girişimci olmak için çok büyük artılar oluşturuyor. Sonuçta Uber, Airbnb gibi veya çok uzaklara gitmeden UniverList, BiTaksi, Pizza Locale gibi girişimler  de bu şekilde oluşmadı mı? Bir girişim başlatır, belki bir uygulama yaparsınız, saha araştırmanızı yapıp yeterli yatırımı da bulunca voilà! Ama ne yazık ki bu yolda her hikaye bu şekilde ilerlemiyor…

Fuck-Up kelimesini hiç duymuş muydunuz? İlginçtir girişimcilerin %90’ ı bu kelimeyi duydu, veya ne yazık ki öğrendi. Peki nedir bu Fuck-Up? Fuck-Up ölüm vadisinde kalanların hikayeleridir. Farklı hayal ve planlarla, farklı amaçlara yönelik yola çıkan girişimcilerin, ölüm vadisine girip çıkamamalarıdır.

Her girişim belli bir finansal döngü yaşar. Büyük girişimlerin tarihlerine bakarsanız arka planda bu döngünün onlar içinde işlediğini farkedeceksinizdir. Ancak bizler genelde bu döngünün sonundaki girişimleri, girişimcileri duyarız, Uber, Airbnb, Twitter, Lyft, Yemek Sepeti…

Bir de duymadıklarınız vardır. Bunların hikayeleri ise bir girişimci için daha faydalı olacaktır. Çünkü onlarda bir zamanlar girişimci olmak istiyorlardı, kimi daha önceden uygulanan yöntemleri uyguladı, kimi kendi yöntemlerini geliştirdi. Ancak bir şeyler ters gitti…

2012 yılında Meksika’ da bu durumu farkeden ve artık başarı hikayelerinden sıkılan birileri bir hareket başlatmak istediler. Fuckup Nights! Etrafta bu kadar başarısızlık hikayesi varken neden başarılı kişileri dinlemek için bu kadar uğraşalım ki! Bu düşünce ile başlattıkları hareketin konsepti ise, 3 veya 4 başarısız olmuş kişinin, katılımcılara 7-8 dakikalık bir konuşma ve sunum eşliğinde ‘StartUp’ durumundan nasıl ‘Fuck-Up’ haline geldiğini anlatır, daha sonra katılımcılarla soru-cevap şeklinde devam eder. Başlangıçta kendisi de bir başarısızlık hikayesi yani ‘Fuck-Up’ olmaya yaklaşmasına rağmen bugün, 90 ülkede, 321 şehirde aktif halderler. İzmir’ de de iki sene öncesine dek devam ediyordu. 2020 yılında tekrar bir girişimcilik merkezi tarafından başlatılması planlanıyor.

Dünyanın tamamının evlerine kapandığı bu dönemde elbette bu etkinlik devam etmiyor. Etmiyordu. Ancak Fuckup Nights online bir etkinlik düzenlemeye karar verdi. Yani evinizde otururken bu etkinliğe katılabilir ve girişimci olmak için başkalarının hatalarından öğrenebilirsiniz. Bu etkinliklerin ücretli olacağını tahmin etmek zor olmasa gerek.

Elbette hepimiz bir etkinliğe ücret ödeme taraftarı olmayabiliriz. Ödemek zorunda da değilsiniz zaten. Çünkü, etrafımızda o kadar çok başarısızlık hikayesi var ki, internette her yerde bulabiliyorsunuz.

Benim son zamanlarda en sevdiğim site “we-fuckeup.com”. Instagram formatına benzer bir yapısı olan sitede her videoda başarısız olmuş kişiler kendi hikayelerini anlatıyor. We Fucked Up, bu videoları bir araya gelmiş halini bulabileceğiniz bir site. İşin ironik tarafı ise, YouTube abone sayıları ve en son video yüklenme tarihine bakarsanız kendileri de bir “FuckUp”!