FRED DELUCA-SUBWAY

Bugün girişimci hikayelerimizde; günümüzün en fazla tercih edilen fast-food restorantlarından biri olan Subway’in kurucusu Fred DeLuca var. DeLuca’nın, 17 yaşındayken bir aile dostundan aldığı 1000 dolar borç ile kurduğu Subway, şu anda en yakın rakibi Mcdonalds’tan daha fazla restorana sahip!

Fred DeLuca’nın asıl hayali bir tıp doktoru olmaktı. Ancak tıp fakültelerinin yüksek ücretlerinden dolayı bir iş bulup eğitim masraflarını karşılayacak kadar para kazanması gerekiyordu. DeLuca, bir aile dostunun önerisiyle sandviç restoranı açmaya karar verdi. Arkadaşından 1000 dolar borç alarak restoranını açıyor ve ilk gününde 312 sandviç satıyor. İlk günden beklediğinden çok daha büyük bir başarı elde eden DeLuca, markasının zamanla büyüyeceğine gönülden inanmış.

Zamanla gittikçe ünlü olan “Subway“, sandviçleri büyük beğeni topladı. Markası ile birlikte büyüyen ve deneyim kazanan Fred DeLuca bayiliklerini açmaya 9 yıl sonra başladı. (1974) DeLuca, Frachising yönetimini öğrenmelerinin uzun zaman aldığını, ama 8 yılda 16 restorandan 200 restorana çıktıklarını söylüyor.

Franchising ile bugün dünyanın birçok yerinde 44.700 şubesi olan Subway, en yakın rakibi McDonalds’dan daha fazla konumda restorana sahip. (Dünya çapında 37.240 konumda Mcdonalds restoranı var)

Firmanın kurucusu olan DeLuca, 2012 yılında“Start Small Finish Big adlı kitabını yazdı. 1965 yılında kurduğu Subway’in 2015 yılına kadar genel müdürü olan Fred DeLuca doktor olma hedefine bir milyarder olarak ulaştı.

Deluca’nın 17 yaşında başladığı girişimcilik yolculuğu, gençlere ilham verecek nitelikte bir hikaye. Deneyimsiz ve parasız bir gencin de iyi bir fikirle neler yapabileceğinin çok güzel örneği.

Beğeni:
2 0
Görüntüleme:
356
Kategori:
EGT BLOGGenel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X