EVAN WILLIAMS

Evan Williams, blogger’ın ve Medium’un kurucusu, Twitter’ın da kurucu ortağı! Onun başarıya giden yolu gerçek bir azim öyküsü!

Evan, 2 ortağıyla beraber Prya adlı bir şirket kurarak başladı. Bu şirket, daha sonra Blogger’ geliştirdi ve birincil ürünleri bu oldu. Prya, yatırımcılardan biraz destek alsa da, para oldukça hızlı bir şekilde bitti çünkü blogger onlara hiç para kazandırmıyordu. Evan, başka anlaşmalarla blogger’a biraz para getirmeye çalıştı ama kazandığından çok daha hızlı bir şekilde para kaybediyordu. Sonunda Prya’da çalışanlarının maaşlarını ödeyemez hale geldi ve tüm çalışanlarını kaybetti. Daha sonra ortakları da Prya’yı terk etti ve Evan hakkında hiçbir şey bilmediği birçok teknik işle yalnız başına kaldı.

Zamanla evinin kirasını bile ödeyemez hale geldi, evde çalışacak bir alanı yoktu. Blogger’da bir paylaşım yaparak ucuz bir masaya ihtiyacı olduğunu duyurdu ve bir şirket ona ücretsiz bir masa sağlamayı teklif etti. Arkadaşları onunla dalga geçmeye ve yaptıklarını sorgulamaya başlamıştı, çünkü hiç para kazanmıyordu. Her şeye ragmen Evan, Google gelip satın alana kadar Blogger’ı hayatta tutmayı başardı. Daha sonra Google’a taşındı ve blogger’ı geliştirmek için çalışmaya başladı.
Evan, Odeo adlı bir podcasting şirketini kurmak için Google’dan ayrıldı. Ancak başarılı olamadı, çünkü aynı dönemde Apple iTunes’u çıkarmıştı. Çalışanlarından Jack Dorsey, bir teklifte bulundu; insanların başkalarıyla mesajlarını paylaşacağı bir platform oluşturabilirlerdi! Evan ve Jack, Twitter’ı kurdu ve twitter oldukça popüler oldu!

Evan, ayrıca son zamanlarda oldukça popüler olan blog platform Medium’un da kurucusu!

Bir röportajından oluşturulmuş makale; Evan Williams’s Rule for Success: Do Less

Beğeni:
5 0
Görüntüleme:
683
Kategori:
EGT BLOGGenel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X