Elon Musk İle ‘Starlink Mission’

Hazırlayan: Furkan DERİNYOL

Elon Musk’ın son projesi olan Starlink ile tüm dünyaya genişbant internet yayını vermeyi amaçlıyor. Bu proje sayesinde SpaceX uygun fiyatlara ve yüksek kalitede internet sağlanabilecek.

Starlink projesi Dünyanın yakın yörüngesine 2019 yılı içerisinde 60 adet uydusunu gönderdi. Bu uçuşlar plan tamamlanana kadar yılda 40 kez 60 uydu ile devam edecek 2025 yılında yılında tamamlanacak. Proje sonlandığında uzayda 2 bin starlink uydusu yer alacak. Ve bu uydular belirli yörüngelerle, birbirleriyle iletişim halinde dünya üzerinde dolaşacak. Proje başlangıcında 1 gigabit hızında interneti kullanıcılarına açacak olup proje sonlandığında ise bu hız 10 gigabit seviyesinde olacak ve ister okyanusun ortasında ister bir çölde olun bu hızı elde edebileceksiniz. Diğer internet sağlayıcı sistemlerden çok daha ucuza alınabilmesini öngören SpaceX şirketi bu interneti Çanak antenlerle ve reciver (Alıcı) ile sağlamayı planlıyor. İnternetin bu nedenle sadece ev internetinde kullanılabilecek bir teknoloji olup mobil cihazlarda kullanılması beklenmiyor.

https://www.youtube.com/watch?v=pIDuv0Ta0XQ&feature=youtu.be

İlk aşamasına başlayan SpaceX’ in başarısını Elon Musk  “Wow It worked” tweeti ile paylaştı ve daha sonrasında bu tweeti Starlink teknolojisi ile paylaştığını açıkladı. Bununla beraber elde edilen para ile mars projesi üzerinde çalışacağını belirtti.

Peki bu konuda tek el SpaceX mi? Amazon ve Google’ın bu konuda çalışmalar yürüttüğü biliniyor ve halihazırda açıklanmamış projeler olduğu tahmin ediliyor. Fakat henüz bilinen uygulamaya geçmiş herhangi bir sistem bulunmuyor. Bu söylentilerin doğru çıkması halinde teknoloji devi şirketleri çok yakında birer internet sağlayıcısı olarak görebiliriz.

Bu sistem önce yerel internet sağlayıcılarını, daha sonrasında ulusal güvenlikleri rahatsız edebileceği düşünülüyor. Hızı ve erişim kapasitesi nedeniyle yerel sağlayıcıların bu teknolojiye karşı ayakta durmaları zor gözüküyor, bu da şu anda bulunan düzenini kökten değiştirmeye itebilir. Ayrıca ülkeleri ulusal güvenlik zafiyeti oluşturması ve ajan sistem olabilmesi tehdidiyle karşı karşıya bırakan bu teknolojiye güvenmek her an topraklarınızdan veri alıp veren onlarca uydunun var olması anlamına geliyor bu durumun çıkarlar doğrultusunda kullanılıp kullanılmayacağını kestirmek mümkün değil gibi gözüküyor.

https://www.youtube.com/watch?v=giQ8xEWjnBs