Do Won Chang

Benzin İstasyon Memurluğundan Başarılı Bir Girişime

Do Won Chang adını biliyor olabilirsiniz veya bilmiyor olabilirsiniz, ancak “Forever 21” adını biliyorsunuzdur. Sanırım genç kızlara ve genç kadınlara – hatta bazı kadınlara modaya uygun, ucuz kıyafetler satan mağazanın arkasındaki adam.

Girişimcilik hayatının da işaret ettiği gibi, kendi işine başlamanızı sağlayan işaretler ile uyum içinde olmaya her zaman gayret sarf etmelisiniz.

Giyim markası Forever 21’in kurucu ortağı Do WonChang, eşi ve Forever 21’in diğer kurucu ortağı JinSook Chang ile birlikte ABD’ye ilk geldiklerinde, aynı anda üç işte çalışmak zorunda kaldı. Do Won, aynı anda hem kapıcılık yaptı, hem benzin istasyonu görevlisi olarak çalıştı, hem de bir kahve dükkanında çalıştı.

Kominist Çin’den bisiklet sürerek Kore’ye göç eden biri olduğunuzda, bir girişimci olmak size uzak bir düşünce gibi gelebilir.

Do Won Chang ve karısı Jin Sook Chang, 1981 yılında Kore’den ABD’ye taşındılar. ABD’ye ilk geldiklerinde, Do Won aynı anda üç işte çalışmak zorunda kaldı. Do Won Changyeni ülkenin ilk yılında, sabahları kafede, öğleden sonraları benzin istasyonunda, geceleri de hapishanede çalışıyordu. İşler burada bitmiyordu, bulaşık yıkama, teslimat vb. devam ediyordu.

Daha sonra, kıyafet endüstrisindeki çoğu insanın lüks otomobil kullandığını fark etti. Sevgili karısı Chang ile, Los Angeles’taki “Fashion 21” adlı ilk mağazayı açtı.

 

2015 yılı itibarıyla, yılda yaklaşık olarak 3 milyar dolarlık satış yapan ve toplamda 480 mağazaya sahip olan çok uluslu bir şirket. “Forever 21″, bir aile şirketi. Çiftin kızları Lindave Esther, şirketi yönetmeye yardım ediyor. Do Won Chang, 2010 yılında Los Angeles Times gazetesinin kendisiyle gerçekleştirdiği röportajda, “Forever 21, buraya neredeyse hiçbir şeyi olmadan gelen insanlara umut veriyor. Ve bu beni mütevazı olmaya iten bir ödül.” demişti.

 

Do Won Chang’ın büyük girişiminin bugünkü serveti 5,4 milyar doları aşmakta. Moda dünyasına girdiğinden beri oldukça şanslı bir hayat sürdü. Bir süredir Forbesmilyarderleri listesine yer almakta.

Güney Koreli girişimci Do Won Chang hakkında daha fazla bilgi için bir tavsiye videomuzda bulunmakta; “15 Things You Didn’t Know About Do Won Chang

Beğeni:
5 0
Görüntüleme:
452
Kategori:
EGT BLOGGenel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X