Demet Mutlu

Trendyol Girişimcilik Hikayesi

Trendyol’ un kurucusu Türk iş kadını Demet Mutlu’ dur. Demet Mutlu 22 Ağustos 1971 yılında New York’ da dünyaya gelmiştir. Babası gibi kendisi de bir girişimci olan Demet Mutlu yurt dışında eğitim almış ve kendini geliştirerek hayallerine ulaşmayı vizyon haline getirmiş başarılı bir kadın girişimcidir. Yurt dışında Harward Üniversitesinde okuduğu esnada girişimci olmaya karar veren Mutlu; Üniversitede sık sık düzenlenen girişimcilik konferanslarına katılmış ve dünyanın en önde gelen girişimcilerinden ilham almıştır.

İlk çalışma hayatına yabancı bir şirkette çalışarak başlayan Mutlu, Japonya, Çin gibi ülkelerde çalışmalarda bulunmuştur. O dönemler modaya olan ilgisi ve kendi alışverişini internetten yapması Demet Mutlu’da bir fikir meydana getiri. Bu fikirden ilham alarak bunu kendi ülkesinde yani Türkiye’de yapmaya karar verir. 2009 yılının haziran ayında ortağı Begüm Tekin ile birlikte Trendyol Şirketini kurmuştur.

Türk tasarımcılarının yapmış oldukları ürünleri Anadolu’nun her köşesinden ulaşılır hale getirmeyi hedefleyen Trendyol yavaş yavaş büyümeye başlamıştır. Kuruluşundan sonra ilkleri gerçekleştirerek büyümeye devam eden şirket Facebook’ da ilk sanal mağaza açarak ve Türkiye’de ilk yabancı manken kullanarak hedeflerini daha ileriye taşımak için dijital pazarlama stratejilerini sahaya sürmüştür.

Kısa sürede toplumun her kesimine hitap ederek geniş ürün yelpazesi çıtasını yükselten ve bir marka haline gelen Trendyol, Google, Amazon, Twitter tarafından yatırım yapılan şirketler arasına girmeyi başarabilmiştir. Birçok yabancı dergi Trendyol’ un başarısını konu alarak yayınlar çıkarmıştır. Trendyol başarısını her geçen gün daha da büyüterek ilerlemektedir.

Trendyol Neden Bu Kadar Başarılı?

2019 yılının ilk yarısında 25 milyon kullanıcıya ulaşan Trendyol’ un 12 milyon aktif üyesi bulunuyor. Günde yaklaşık 550 bin ürün satışı gerçekleştiren Trendyol’ un yıllık ürün satış adedi ise 200 milyon. Bu başarının arkasında ne olduğunu Demet Mutlu şu sözlerle özetliyor:

Başarı bir tutku işidir. Biz tutkusu olan insanlarla beraberiz ve çok çalışıyoruz. Girişimcilik gerçekten zor bir iş ancak tutkulu olduğumuz bir işi yaptığımız zaman bunun üstesinden gelebiliyoruz.