COCO CHANEL

MODA DÜNYASININ BÜYÜK GİRİŞİMCİ KADINI ” COCO CHANEL “

 Dünyanın en ünlü ve başarılı girişimcileri arasında yer alan Gabrielle “Coco” Chanel fakir olarak doğmuştur ve öksüz kalmıştır. Yüksek sosyetedeki kadınlar için şapkalar tasarlarken adı bütün Paris sosyetesine yayılmıştır ve böylece sadece en iyi tasarımcı olmamıştır aynı zamanda üst tabakanın bir elemanı olmuştur.
Chanel 2. Dünya Savaşı esnasında moda evini kapatmıştır ve 1954 yılında tekrardan açmıştır. Kendini bir anda erkeklerin hakim olduğu moda dünyasında bulmuştur. Ancak on yıl sonra çizgileri tekrardan ilgi çekmeye başlamıştır ve yüzyılın sonunda Time dergisinin “Yüzyılın en önemli 100 kişi” listesindeki tek moda ikonu olmuştur. Günümüzde hala kurduğu marka dünyanın tüm kadınlarına moda ve kozmetik alanında ilham olmaktadır, sektörün en çok kazanan firmalarından olmaya devam etmektedir.

                     COCO CHANEL KİMDİR?

Bir zamanlar bir kız vardı. Hayattan umudunu kesmek ve elinde olanla yetinmek için yüzlerce nedene sahip, “hiç kimsenin” kızı, “okumamış” … Geçmişini hayatı boyunca herkesten saklayan ve kendi efsanesini yaratmak isteyen küçük bir kız vardı. Bu küçük kızın adı Gabrielle “Coco” Chanel idi.

İşte bu vurucu cümlelerle başlıyor moda efsanesinin hayatını ve girişimcilik serüvenini anlatan video.

Gabrielle “Coco” Chanel, bir seyyar satıcı ile 32 yaşında hayatını yitiren bir çamaşırcının kızıdır. 12 yaşındayken, babası tarafından üç kız kardeşiyle birlikte bir yetimhaneye bırakılan Gabrielle hayatının 7 yılını bu yetimhanede geçirmiştir. Fakat kaderini değiştirmeyi kararlılığı ve zekasıyla başaran Chanel, bir moda efsanesi haline gelmeyi başarabilmiştir.

CHANEL’in bir projesi olarak hayata geçen Inside CHANEL video serisinin 5. kısmı, “Coco”, görsel mükemmelliğe eşlik eden harika bir dublaj ve hepsinden daha iyi bir hikaye ile harmanlanmış, çok başarılı bir çalışma. Videoyu izleyip, Gabrielle “Coco” Chanel’in hikayesinden etkilenmemek, feyzalmamak mümkün değil.

Chanel’in yarattığı dev markanın sade çizgilerinin ve siyah beyaz temalarının, yoksulluk dönemlerinden gelen “azla yetinme alışkanlığından kaynaklanması”,

“Kişisel markasını korumak için”, gündüzleri kıyafetlerini dikip, akşamları şarkı söylediği Süvari alayının kendisine taktığı “Coco” lakabını, babasından almış gibi davranması gibi müthiş detaylar mevcut yaklaşık 3 dakikalık videoda.

Beğeni:
3 1
Görüntüleme:
776
Kategori:
EGT BLOGGenel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X