Başak Taşpınar Değim

Türkiye’nin gelecek vaat eden kadın girişimcisi kategori birincisi(2014) Başak Taşpınar Değim armut.com’un kurucusudur. Babası müzik öğretmeni olan Başak Taşpınar Değim için müzik çok şey ifade ediyordu. Aynı zamanda fizik ve matematik alanlarında da başarılıydı. Böylelikle ilk yol ayrımı burada başladı.

Tercihini mühendislikten yana kullanana Başak Taşpınar Değim, 2000 yılında Boğaziçi Üniversite’si İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Koç Üniversitesi’nde MBA yaptıktan sonra Amerika’da yüksek lisansını tamamladı. Amerika’da bulunduğu dönemlerde Nielsen ve Revlon firmalarında yöneticilik yaptıktan sonra manevi nedenlerden ötürü 2010 yılında Türkiye’ye kesin dönüş yapma kararı aldı.

Amerika’dan Türkiye’ye taşındığı dönemlerde taşımacılıktan tadilata, nakliyattan tamire çektiği sıkıntılar Başak Taşpınar Değim’de yeni bir fikir oluşturmuş, Türkiye’deki önemli bir eksikliği görmüş ve onu girişimcilik yolunda harekete geçirmiştir. Ardından armut.com adlı siteyi kurmuştur. Başak Taşpınar Değim’in kurmuş olduğu bu site insanların işlerini kolaylaştıracak ve aradıkları hizmete çabucak ulaşmalarını sağlayacaktı.

Peki Başak Taşpınar Değim’in kurduğu armut.com bugün ne durumda?

İlk başlarda 50.000 TL’lik kişisel sermaye ile kurulmuş olan armut.com son 12 ayda %700 büyüyerek ciddi bir artış gösterirken 248 milyon TL değerindeki hizmet talebini hizmet verenlerle buluşturdu. 40.000 ‘e yaklaşan hizmet vereni ve üzerinden geçen toplam iş büyüklüğü ile şuan Türkiye’nin lider hizmet bulma platformlarından biri haline gelmiş durumdadır.

Düşük bir sermaye ile yola çıkan Başak Taşpınar Değim, önüne çıkan bütün zorluklara göğüs germiş ve bugün Türkiye’nin önemli girişimcileri arasında yerini almıştır. Yatırımlarının sonunda teknoloji ve ekibe yatırım yaparak, hizmet denildiğinde akla ilk gelen marka olmayı hedefliyor ve verdiği mücadeleyi şu şekilde özetliyor:

‘’ Herkesin aklına güzel fikirler gelebilir. Fakat yapılması gereken biraz gayret etmek ve bir adım atmak. Çünkü zor olan şey ilk adımı atmaktır.’’