ART&COPY(DOUG PRAY)

”Reklamın iyisi kötüsü olur! Amerikan reklam sektörünün 50 yılına damgasını vuranlar anlatıyor:

Art & Copy/Reklamın Altın Çağı, Scratch’in yönetmeni Doug Pray’den 20. yüzyılın reklamcılık anlayışına farklı bir bakış. “I Want My MTV”, “Think Small”, “Just Do It” gibi sloganların hayatımıza nasıl yön verdiğini, fark etmediklerimizi fark ettirdiğini anlatan 2009 yapımı belgeselin yönetmen koltuğunda sıra dışı belgeselleriyle ünlü Doug Pray oturuyor.

Belgesel, çoğu kez vasatlık ve manipülasyonla özdeşleştirilen reklam sektörünün gerçek anlamda ortaya çıktığı 1960’lı yıllara gidiyor ve “Yaratıcılık Devrimi” nin reklama güç veren asi çocuklarına odaklanıyor.

Lee Clow, Hal Riney, George Lois, Mary Wells, Jeff Goodby, Rich Silverstein, Phyllis K. Robinson, Dan Wieden ve David Kennedy gibi günlük tercihlerimizin gizli karar vericilerinin öykülerine de yer veriyor.” Şeklinde özetlenen belgesel de yer alan reklamcılar, reklamını yaptıkları ürün, hizmet veya kişi, ne olursa olsun milyonların dikkatini çekmeyi ve geniş kitleleri harekete geçirmeyi başardılar. Peki bunu nasıl yaptılar? İşte bu belgesel, bu soruya yanıt niteliği taşıyor. Her gün karşılaştığımız reklamların arka perdesinde neler olup bittiğini, neleri göremediğimizi bizlerle paylaşıyor. İstesek de istemesek de bir şekilde maruz kaldığımız reklamlar hayatımızda hatırı sayılır bir yer kaplıyor. Hal böyleyken reklamlar hakkındaki acı gerçekleri duymak biraz incitici olabiliyor. Fakat bizler biliyoruz ki mutluluk cehalettedir ve mutsuz olmak cesaretindir.

Eğer siz de her an önünüze çıkan reklamların, iç yüzündeki gerçekleri öğrenecek kadar cesaretliyseniz bu belgeseli kesinlikle izlemelisiniz.  

Beğeni:
8 0
Görüntüleme:
532
Kategori:
EGT BLOGGenel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X