Abstract: The Art of Design

Hazırlayan: Emrecan ÇİMEN

Dünyamızı herhangi bir şekilde etkilemiş olan başarılı tasarımcıların hayatlarını, işlerinin işleyişini, işlerinin sanat ve tasarımla olan ilişkisini anlatan bir belgesel dizi.

Tasarım (Design) ve Sanat (Art) ne demek?

Tasarım, algı ve kavram arasında bir bağ, bilgi edinme öğesi veya bir şeyi zihinde biçimlendirip onu kurmaktır. Peki, sanat tanımı nedir? Hayal gücünün ve duyguların dışavurumu mudur? Acaba biz sanatı tanımlayabilir miyiz? Hala bu tartışmalar devam ediyor kimse kesin bu sanatın tanımıdır diyemiyor. Peki bunun dizi ile alakası ne?

Abstract: Art of Design

Bu dizinin konusu başlıktan da anlaşılacağı gibi tasarım sanatı. Dizinin herbir bölümünde farklı disiplinlerden başarılı tasarımcılar/sanatçılar oluyor. Olafur Eliasson, Christoph Niemann ve Paula Scher bu tasarımcılardan/sanatçılardan sadece birkaçı. Bu diziyi izlerken tasarımcıların/sanatçıların, işlerinin hayatlarını nasıl etkilediğini, bir proje aldıkları zaman ona nasıl bir perspektiften baktığını görüyoruz, farklı alanlarda tasarımın nasıl, ne şekillerde kullanıldığını ve bence en önemlisi yapılan tasarımların, kullanılan tekniklerin Dünyada ve insanlar üzerinde nasıl etki bıraktığını görüyoruz. İnanıyorum bu dizi sizlere tasarım anlamında çok şey katacak. Ve belki de içinizde uyku halinde olan tasarımcı’yı uyandıracak.

Not: Diziye istediğiniz yerden başlayabilirsiniz, bölümler birbirinden bağımsız.